سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

یک میلیارد و 800 میلیون تومان مطالبات اوقاف مازندران جمع‌آوری شد - نمایش محتوای خبر

 

 

یک میلیارد و 800 میلیون تومان مطالبات اوقاف مازندران جمع‌آوری شد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، حجت‌الاسلام ستار علیزاده ظهر امروز در جمع خبرنگاران به مناسبت آغاز هفته وقف، اظهار داشت: اصحاب رسانه همکاری مناسبی با توسعه فرهنگ وقف داشته و نقش اثرگذاری در این عرصه دارند.

وی تصریح کرد: در هفته وقف ترویج فرهنگ وقف و نیکوکاری پیگیری می‌شود و تلاش داریم بستری مناسب برای ترغیب مردم به سنت وقف استفاده کنیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران یکی از اقدامات این سازمان را ترویج وقف مطابق با نیاز جامعه عنوان کرد و افزود: وقف احکام مترقی و کارآمد اسلامی و حلال‌بخش مشکلات در حوزه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی است.

وی بیان کرد: وقف همه انسان‌های جامعه با دیدگاه‌های مختلف را کنار هم جمع کرد و ورود افراد متعدد در کنار این سفره نشان از اثرگذاری این فرهنگ دارد.

این مسئول با اعلام اینکه وقف نماد مردمداری خدا و پیامبر است، افزود: وقف شعار همگرایی و همدلی واقف خیراندیش به جامعه است.

علیزاده با اشاره به اینکه باید همه از ظرفیت وقف و امامزادگان برای خدمت‌رسانی به جامعه استفاده کنیم، ادامه داد: عدم شناخت کافی از وقف یک چالش بزرگ است.

این مسئول با بیان اینکه وقف بسیار مهجور و محروم است و برای رفع این محرومیت رسانه‌ها می‌توانند اثرگذار باشند، تاکید کرد: باید از ظرفیت ارزشمند رسانه برای ترویج فرهنگ وقف استفاده کنیم.

مدیرکل اوقاف مازندران اضافه کرد: از زمانی که اصحاب رسانه همکاری بیشتری در این حوزه داشتند موفقیت‌های خوبی در کشور حاصل شد و در تاریخ بعد از انقلاب همایش وقف و رسانه کمتر در کشور اتفاق افتاد.

این مسئول تصریح کرد: رویکرد مردم با همکاری رسانه‌ها دچار تغییر جدی شد، در سال گذشته 64 وقف داشتیم ولی در سال‌جاری بیش از 100 مورد می‌رسد و تا امروز حدود 80 وقف جدید داریم.

علیزاده با اعلام اینکه قبح و زشت بودن دست‌اندازی به وقف را باید رسانه‌ها برجسته کنند، گفت: فرهنگ‌سازی برای توسعه وقف باید یک از دغدغه‌های جدی رسانه‌ها باشد.

علیزاده خاطرنشان کرد: امامزادگان بزرگ‌ترین فرهنگ دوستان بودند و در حال حاضر کانون محبت مردم هستند و حضور اقشار مختلف مردم نشان از علاقمندی ما به فرهنگ تشیع است و فرهنگ ما مدیون امامزادگان است.

وی درباره روش‌های نوین برای ایجاد موقوفه، افزود: در حال حاضر وقف‌های فردی در جامعه بیشتر شناخته شده است ولی با توجه به نیاز جامعه نیاز داریم که فرهنگ وقف به صورت دست‌جمعی پیگیری شود.

مدیرکل اوقاف مازندران بیان داشت: استفاده از اوراق وقفی زمینه توسعه وقف مشارکتی توسعه می‌یابد و هر فردی با توانی که دارد می‌تواند در این وقف شرکت کند.

وی ادامه داد: اوقاف وقفی در حال حاضر در بانک ملت در معرض فروش قرار می‌گیرد که با مبلغ یک یکصد هزار تومان در این بانک قابل خرید است و این اوراق از سال 92 در کشور شروع شد و در حال حاضر نیز ادامه دارد.

این مسئول دیگر برنامه‌های اوقاف را برای ترویج این فرهنگ را ارائه وام به شرط وقف عنوان کرد و خاطرنشان کرد: این موضوع در دست بررسی است.

مدیرکل اوقاف مازندران با اعلام اینکه نظارت بر عملکرد اوقاف به صورت سازمانی انجام می‌شود، افزود: اوقاف مازندران در عملیاتی کردن برنامه سازمان رتبه سوم را به دست آورد و در سال‌جاری در بصیرت عاشورایی مقام سوم را کسب کرد.

وی با اشاره به راه‌اندازی ستاد اجرایی کردن سخنان رهبر انقلاب اسلامی در اوقاف، افزود: کمیته‌های متعددی در اوقاف تشکیل شد و این برای هر کمیته برنامه مدونی تعریف شد.

این مسئول بیان کرد: وظایف اوقاف برای اجرای شدن در قالب قرارگاه تعریف می‌شود.

علیزاده از برنامه‌ریزی برای دریافت مطالبات اوقاف مازندران خبر داد و گفت: در سال‌جاری یک میلیارد و 800 میلیون تومان این سازمان جمع‌آوری شد.

وی ادامه داد: پیگیری پروژه‌های عمرانی مناسبی در اوقاف در حال اجرا است که بیش از 94 هزار مترمربع و 34 میلیارد تومان هزینه شد و حدود 60 درصد از این پروژه‌ها پیشرفت فیزیکی داشتند.

مدیرکل اوقاف مازندران در پایان یادآور شد: در حوزه موقوفات با همکاری بنیاد توسعه 28 پروژه با مساحت 50 هزار متر زیربنا حدود 50 میلیارد هزینه شدکه این پروژه‌ها 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشت.

{jcomments off}