جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

یکپارچه‌سازی زمین‌های کشاورزی مانع تغییرکاربری می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

یکپارچه‌سازی زمین‌های کشاورزی مانع تغییرکاربری می‌شود

مدیر امور اراضی مازندران گفت: یکپارچه‌سازی زمین‌های کشاورزی مانع تغییر کاربری غیرمجاز اراضی می‌شود.

یکپارچه‌سازی زمین‌های کشاورزی مانع تغییرکاربری می‌شود

رضا دوستی‌ایرانی امروز در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، اظهار کرد: خرد شدن زمین‌های کشاورزی یکی از دلایلی که سبب تغییر کاربری غیرمجاز در زمین‌های کشاورزی می‌شود و خرد شدن زمین‌های کشاورزی، بهره‌وری را پایین می‌آورد و انگیزه‌های تغییر‌ کاربری غیرمجاز را افزایش داده است.

وی با بیان اینکه با  خرد بودن و پراکندگی زمین‌های کشاورزی به معضلی جدی تبدیل شده است که مانع توسعه کشاورزی در کشور است، افزود: استفاده از ادوات مکانیزه در زمین‌های خرد غیرممکن است و امکان توسعه روش‌های نوین آبیاری در راستای استفاده بهینه از آب وجود ندارد.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: غلبه ساختار سنتی کشاورزی در ایران و مسایل منبعث از آن به‌ویژه در خردی و پراکندگی زمین‌ها سرنوشت توسعه کشاورزی و حل مشکل خردی و پراکندگی زمین‌ها را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

این مسؤول ادامه داد: در راستای تحقق یکپارچه‌سازی زمین‌ها باید از نظام بهره‌برداری دهقانی فاصله بگیریم و به سمت نظام‌های بهره‌برداری مانند شرکت‌های سهامی زراعی، تعاونی تولید و کشت و صنعت جهت‌گیری کنیم.

دوستی‌ایرانی خاطرنشان کرد: باید در واگذاری زمین‌ها برای طرح‌های کشاورزی از واگذاری‌های فردی پرهیز و از واگذاری به تشکل‌ها و شرکت‌ها حمایت کرد.

وی گفت: اگر کشاورزی در قالب نظام‌های بهره‌برداری گروهی و تشکلی مدیریت شود زمین‌ها یکپارچه می‌شود و امکان تغییر کاربری غیرمجاز کاهش می‌یابد و عملکرد در واحد سطح افزایش و هزینه‌های تولید کاهش، کشاورزی مکانیزه می‌شود و روحیه تعاون و مشارکت در کشاورزی افزایش می‌یابد.