سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

یخ زدگی مرکبات صادرات مازندران را 10 درصد کاهش داد - نمایش محتوای خبر

 

 

یخ زدگی مرکبات صادرات مازندران را 10 درصد کاهش داد

معاون امور بازرگانی اداره کل صنعت،معدن و تجارت مازندران گفت :یخ زدگی مرکبات این استان در فصل برداشت، ارزش صادرات غیرنفتی این خطه شمال کشور را به خارج 10 درصد کم کرد.

یخ زدگی مرکبات صادرات مازندران را 10 درصد کاهش داد

ابراهیم یعقوبی روز دوشنبه درگفت وگو با خبرنگارایرنا ارزش ارزی صادرات غیرنفتی مازندران را در 9 ماهه سال جاری حدود 300 میلیون دلاراعلام کرده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 10 درصد کمتر شد.
وی دلیل کاهش ارزش صادرات مازندران را در سال جاری ناشی ازیخ زدگی کیوی و پرتقال ناشی از برودت هوای آذرماه اعلام کرد.
وی حجم کالاهای صادراتی امسال مازندران را 670 هزار تن اعلام کرده است.
معاون امور بازرگانی صنعت، معدن و تجارت مازندران افزایش ارزش افزوده کالاهای صادراتی را در سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از مزیت های صادرات غیرنفتی مازندران اعلام کرد.
به گفته وی در سال گذشته ارزش هر تن کالای صادراتی مازندران به خارج کشور 420 دلار بود که امسال این رقم به 444 دلار رسیده است.
یعقوبی گفت که حدود 60 درصد از ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی مازندران به خارج کشور محصولات لبنی است که به حدود 187 میلیون دلار رسید.
وی کشورهای هدف صادراتی این استان را عراق، ترکیه، ترکمنستان، هندوستان، افغانستان، روسیه و کشورهای حوزه قفقاز و آسیای میانه اعلام کرد.
در سال گذشته مازندران حدود 400 میلیون دلار کالا به خارج کشور صادر کرد که برنامه صادرات سال جاری حدود 500 میلیون دلار پیش بینی شد.