سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۴ تیر ۱۴۰۰

یار مهربان - نمایش محتوای صدا

 

 

یار مهربان

تهیه کننده : سکینه حسنی 

گزارشگر: فاطمه حسینی 

صدابردار: سامی یوسفی ، شهرام حق شناس 

نویسنده : سکینه حسنی 

گوینده آیتمی : اشکان جهان آرا 

یارمهربان عنوان برنامه ایست با ساختار ترکیبی ساده و با موضوع کتاب و کتاب خوانی به تعداد 25 برنامه به تهیه کننده گی سکینه حسنی به صورت ضبظی پخش خواهد شد .

به گفته اكثر جامعه شناسان، اقوام و مللی كه با مطالعه مانوس بوده و كتاب و كتابخوانی در میانشان رواج بیشتری داشته است، توانسته اند فرهنگی ماندگارتر و پویاتر از خود به جای بگذارند و میراث فرهنگی و گنجینه های معارف و دستاوردهای عالمان و فرهیختگان خود را به نسل های دیگر منتقل كنند.
در قرآن كریم ۳۲۲ بار ماده كتابت در ۳۷ صیغه مختلف به كار رفته است. برای مثال ۲۶۳ بار لفظ كتاب، كتب و مكتوبات در قرآن آمده است. سوره حمد را فاتحه الكتاب می خوانند و در ابتدای دومین سوره قرآن نیز لفظ كتاب به كار رفته و باز در جایی از این كتاب عظیم، خداوند متعال وصف كتابت را به خود منصوب كرده است (و كتبنا فی الارواح). علاوه بر این احادیث متعددی وجود دارد كه مبین اهمیت كتاب و كتابخوانی در سیره معصومین است، تا آن جا كه معصومین كتابخوانی و مطالعه و تفكر را در حد فریضه برای امت می دانند.
در این راستا برنامه ریزی صحیح فرهنگی علاوه بر حفظ هویت عقیدتی و قومی عاملی است كه منجر به ایستادگی در مقابل هجوم فرهنگ بی فرهنگی بیگانه شد، و به حفظ فرهنگ خودی می انجامد. یكی از مهمترین راهبردها در یك برنامه ریزی صحیح فرهنگی، رواج فرهنگ كتابخوانی و مطالعه است. رهبر انقلاب در این باره می فرماید: ))این باید یك سیره و سنت در بین مردم ما بشود كه كتاب بخوانند و به بچه هایشان یاد بدهند((.
یا در جای دیگری می فرمایند: ))كتابخوانی باید مثل خوردن و خوابیدن و سایر كارهای روزانه در زندگی مردم وارد شود((.
برای رسیدن به این هدف یعنی عادت به كتابخوانی و بسترسازی فرهنگی برای آن، یك برنامه ریزی صحیح و منطقی لازم است كه با ارایه راهكارها، فرهنگ كتابخوانی را در جامعه ایرانی عملی ساخته و به تداومساین فرهنگ در جامعه بینجامد.

اهداف برنامه :
 تلاش در راه گسترش فرهنگ کتاب خوانی در جامعه ،معرفی تازه های نشر کتاب در استان به خصوص کتابهای بومی
 معرفی کتب حوزه مقاوت و ایثار،علاقمند نمودن مخاطبین به قرار دادن کتاب در سبد خانواده ،تشویق مردم به دادن کتاب به یک دیگر بعنوان هدیه ، تبیین خطرات جامعه ایی که با کتاب فاصله میگیرد ، تلاش برای گسترش رونق بازار کتاب در استان

آیتمهای برنامه : 

متن ، گزارش ، معرفی تازه های تشر کتاب ،دعوت از نویسندگان و ... .

سال تولید: 1397


پربيننده ترين توليدات راديو

جدیدترین تولیدات رادیو