جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

یاد ایام ویژه شهادت امام علی (ع) - نمایش محتوای صدا

 

 

یاد ایام ویژه شهادت امام علی (ع)

تهیه کننده : خدابخش غلامی

 

یاد ایام عنوان ویژه برنامه ایست به تهیه‌کنندگی دکترخدابخش غلامی از ساعت 9 صبح به مناسبت روز شهادت امام علی (ع) ،به صورت زنده از صدای مرکز مازندران پخش  می شود.

امام در صبحگاه نوزدهم ماه مبارک رمضان سال ۴۰ هجرى زمانى که امام آماده مى‌شد تا به سوى صفین حرکت کرده و جنگ جدیدى را با معاویه آغاز کند، توسط شقى‌‌ترین انسان‌ها، عبدالرحمان‌بن‌ملجم مرادى مجروح شده و سه روز بعد در ۲۱ رمضان به شهادت رسید.

روایات متعددى حکایت از آن دارد که امام در مدخل ورودى مسجد (در درون مسجد) مورد حمله ابن‌ملجم واقع شده است. در نقل‌هاى دیگرى آمده است که امام در حال بیدارکردن مردم براى نماز بود که مورد حمله قرار گرفت. اما منابع موجود تاریخى بیشتر اشاره به نقل نخست کرده‌اند.

در برابر روایات دیگرى وجود دارد که زمان حمله ابن‌ملجم را وقتى مى‌داند که امام مشغول نماز بوده است. در نقلى از میثم تمار آمده است که امام نماز صبح را آغاز کرده و در حالى که یازده آیه از سوره انبياء خوانده بود. ابن‌ملجم با شمشیر ضربتى بر سر امام زد.

درباره تاريخ تاریخ شهادت امام علی (ع) نيز نقل‌های ديگرى هست: بيست و سوم، نوزدهم، هفدهم و بيست و هفتم ماه رمضان سال چهلم هجرى. 

سال تولید: 1398


پربيننده ترين توليدات راديو

جدیدترین تولیدات رادیو