سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

گمرک مازندران تمام دیجیتال شد/ توقیف 10 خودروی لوکس قاچاق در گمرک نوشهر - نمایش محتوای خبر

 

 

گمرک مازندران تمام دیجیتال شد/ توقیف 10 خودروی لوکس قاچاق در گمرک نوشهر

مدیرکل گمرکات مازندران با بیان اینکه گمرکات استان به طور کامل، تمام دیجیتال شد، گفت: گمرک مازندران به سیستم‌های دیجیتالی مجهز شد و با برخی کشورها برابری می‌کند.

گمرک مازندران تمام دیجیتال شد/ توقیف 10 خودروی لوکس قاچاق در گمرک نوشهر

به گزارش خبرگزاری فارس از نوشهر، ابوالقاسم یوسفی‌نژاد در نشست خبری با خبرنگاران که به مناسبت هفته دولت برگزار شد با گرامی‌داشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، با بیان اینکه گمرک مرکز فعالیت تجار و بازرگانان است، اظهار کرد: دیجیتالی شدن گمرک سبب کاهش ورود و خروج و ترافیک افراد و ارباب رجوع شده است و تلاش می‌شود به صفر برسد.

وی تصریح کرد: با اجرای سامانه پنجره واحد و سامانه جامع گمرکی، تمام تجارت فرامرزی بدون مکاتبات دستی انجام شده و تمامی فعالیت‌ها کاملاً الکترونیکی انجام می‌شود و این سبب کاهش اتلاف زمان برای انجام امورات گمرکی شده است.

مدیرکل گمرکات مازندران با اشاره اینکه پهنای باند اینترنتی بعضاً ممکن است کارها را با کمی مشکل مواجه کند، تصریح کرد: برنامه‌هایی از سوی وزارت ارتباطات برای افزایش پهنای باند و سرعت اینترنت در نظر گرفته شد و قابل حل است.

وی افزود: توزیع مناسب کار از دیگر ظرفیت‌های سامانه امور گمرکی بوده که با این طرح کالاهای سایر گمرکات نیز در گمرک نوشهر کارشناسی است و تمامی اسناد و قبض اسناد و کاتالوگ و نظریه‌ها توسط کارشناسان ارزیابی می‌شود و این امر سبب کاهش ترافیک در گمرکات شده و فساد اداری را به حداقل می‌رساند و حتی صاحب کالا مطلع نمی‌شود که کالاهایش در کدام گمرک و توسط کدام کارشناس مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

یوسفی‌نژاد با بیان اینکه کاهش ترخیص کالا از هفت روز به یک روز کاهش یافت، اظهار کرد: بر روی کامیون‌های حامل کالا سیستم جی پی اس نصب شده است و تمام فعالیت‌ها و عملکردها بر روی سامانه قابل مشاهده و دوربین‌های مداربسته نیز نصب است می‌توان تمامی فعل و انفعالات کالاها در مبدأ و مقصد را پیگیری و رهگیری کرد.

وی با اشاره به اینکه نوع پرداخت‌های صاحبان کالاها نیز الکترونیکی شده است، افزود: قبض انبار نیز در سیستم انجام می‌شود و هر گونه دخل و تصرف در این قبض را به صفر رسانده است.

مدیرکل گمرکات مازندران بیان کرد: با اجرای مانیفست الکترونیکی یا همان گواهی مبدأ، امکان جعل اسناد صفر شد در حالی که پیش از این گاهی دیده می‌شد که اظهارنامه‌ها با نوع کالا تفاوت داشت و این‌گونه قاچاق اتفاق می‌افتاد.

وی با بیان اینکه یکی مشکلات تولیدکنندگان نقدینگی بود، خاطرنشان کرد: سیستم ضمانت‌نامه 11 ماهه برای برون‌رفت از این مشکل برای حمایت از تولیدکنندگان انجام می‌گیرد.

یوسفی‌نژاد از کشف یک محموله بزرگ قاچاق توسط کارشناسان گمرک نوشهر در گذشته  خبر داد و تصریح کرد: هم‌اکنون 10 دستگاه خودرو شامل چهار دستگاه «پورشه»، چهار دستگاه «بنز» و دو دستگاه «آزرا» به صورت ضبط قطعی سازمان مالیاتی در آمده است و باید از این گمرک منتقل شود.

وی تصریح کرد: بهره‌برداری از مجتمع 12 واحدی بندر امیرآباد،بهره‌برداری از درب خروج بندر فریدونکنار، تعمیرات اساسی مسکن گمرک در منطقه علی‌آباد و بهره‌برداری 140 دوربین مداربسته حفاظتی در بنادر نوشهر و امیرآباد با اعتبار یک میلیارد و 400 میلیون تومان از دیگر عملکردهای گمرکات استان است.

مدیرکل گمرکات مازندران با اشاره به تشکیل ستاد تجارت فرامرزی در مازندران و تصمیمات بسیار خوبی که از طریق همین ستاد گرفته شد، تصریح کرد: هیچ‌گونه مشکلی در بحث صادرات کالا از طریق گمرکات استان نداریم.

یوسفی‌نژاد با بیان اینکه بیشترین حجم مبادلات کالا به کشورهای روسیه، ترکمنستان، قزاقستان، آذربایجان، عراق، افغانستان و دوبی است، گفت: موافقت‌نامه همکاری گمرکی بین ایران و روسیه که به کریدور سبز مشهور است برای نخستین‌بار صورت گرفت.