جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

گل دهی باغ های مرکبات نوشهر 70 درصد کاهش یافت - نمایش محتوای خبر

 

 

گل دهی باغ های مرکبات نوشهر 70 درصد کاهش یافت

به گزارش خبرنگار ایرنا ، ˈ میرحسین سنجرانی ˈ چهارشنبه شب در جلسه کار گروه آب و کشاورزی شهرستان ، علت این وضعیت را بحران برف سال گذشته برشمرد.

وی گفت : با استفاده از ترکیبات شیمیایی تلاش شده است که گل دهی درختان مرکبات را تحریک کنیم.

او افزود : در بحران برف سال گذشته به سه هزار و 674 واحد مرغدای، دامداری، پرورش گل و گیاه و آبزیان به همراه باغ های مرکبات و مزارع شالیزاری شهرستان نوشهر بیش از 691 میلیارد ریال خسارت وارد شد.

سنجری گفت : بتازگی 150 میلیارد ریال برای جبران خسارت دامداری ها و صنایع کشاورزی اختصاص یافته است و پی گیری لازم نیز برای جذب تسهیلات برای سایر واحدها در حال انجام است.

مدیر جهاد کشاورزی نوشهر در عین حال گل دهی باغ های کیوی شهرستان را مناسب توصیف کرد و پیش بینی کرد که باردهی درختان کیوی نیز امسال بیش از 30 درصد افزایش یابد.

فرماندار نوشهر هم در این جلسه با اشاره به خسارت های جدی بحران برف به کشاورزان این شهرستان گفت: با توجه به مناسب نبودن حمایت ها از خسارت دیدگان بحران برف باید با اتخاذ تدابیر ویژه از سوی دستگاه های متولی امر هرچه زودتر در جهت حمایت از کشاورزان اقدامات موثری صورت گیرد تا از تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی و باغات موجود که یکی از معضلات منطقه است ، جلوگیری شود.

ˈ محمدعلی قمی ˈ همچنین با توجه ادامه روند رو به افزایش ساخت و سازهای غیر مجاز خواستار فعال شدن اکیپ نظارت بر تغییر کاربری غیر مجاز در کجور شد.

وی گفت : بر اساس اعلام سازمان هواشناسی ، نزولات جوی در هشت ماهه سال آبی جاری بیش از 16 درصد کاهش یافت و با توجه به افزایش دمای هوا ، بحران کمبود آب بویژه در منطقه کجور هم در بخش کشاورزی و آب آشامیدنی بروز خواهد کرد که باید برای مقابله با این وضعیت آمادگی های لازم وجود داشته باشد.