سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

کیفیت آب شرب شهرهای مازندران مطلوب است - نمایش محتوای خبر

 

 

کیفیت آب شرب شهرهای مازندران مطلوب است

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب مازندران، محمدتقی حسین‌زاده با بیان اینکه 10 آزمایشگاه کنترل کیفی آب شرب مازندران را آزمایش می‌کنند، اظهار داشت: کارشناسان آبفای شهری استان توانستند از طریق نمونه‌برداری و انجام آزمایشات ویژه ثابت کنند که آب شرب شهرهای استان از کیفیتی مناسب و مطلوب برخوردار بوده و نتایج با استاندارد یک‌هزار و 53 مقایسه می‌شود.

وی با اشاره به مدیریت آبفای شهری مازندران در بحث کنترل کیفی آب افزود: این شرکت در سال‌های متمادی در بحث کنترل کیفی تلاش زیادی کرده تا به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کند و در تلاش برای نگهداری و حفظ این جایگاه هستیم.

مدیرعامل آب و فاضلاب مازندران تصریح کرد: در راستای نظارت بر حفظ سلامت آب شرب شهرهای استان در 6 ماه نخست امسال از کل منابع تامین مخازن جمع ‌کننده و شبکه توزیع 64 هزار مورد نمونه کلرسنجی، 3 هزار و 695 مورد نمونه‌برداری میکروبی و 56 هزار مورد نمونه کدورت و 2 هزار و 470 مورد نمونه‌برداری باکتری‌های هتروتروف انجام شده است.

حسین‌زاده با تاکید بر اینکه با نمونه‌گیری مستمر کارشناسان بهداشت آب از تمام نقاط شهرها پس از آنالیز آزمایشات میکروبی، شیمیایی، tos و اطمینان از سلامت آب، آن را در شبکه لوله‌کشی شهر توزیع می‌کنند، افزود: به شهروندان توصیه می‌شود با اطمینان خاطر از آب شرب منازل خود مصرف کنند.

وی دیدگاه درصد بالایی از اقشار مصرف‌کننده آب معدنی را کیفیت آن در برابر آب لوله‌کشی منازل عنوان کرد و گفت: کیفیت یک بطری آب معدنی یا آب شرب خانگی قابل مقایسه نیست و این دو از استاندارد جداگانه‌ای برای تبیین تراز کیفیت محصول استفاده می‌کنند.

مدیرعامل آب و فاضلاب مازندران با اشاره به اینکه ممکن است آب‌های معدنی در زمان تولید دارای مجوز بهداشت بوده و تحت نظارت دستگاه‌های نظارتی تولید و عرضه شوند و مشکلاتی به همراه نداشته باشند، گفت: چون آب معدنی فاقد کلر باقیمانده است جنس بطری و محله نگهداری آن می‌تواند در حفظ و کیفیت‌اش تاثیر داشته باشد.

حسین‌زاده در ارتباط با علت گرایش مردم به مصرف آب‌های بسته‌بندی شده افزود: با نگاهی به آمار جهانی و تغییر فرهنگ مصرف آب علاوه بر تبلیغات برندهای معتبر آب بسته‌بندی باور غیر واقعی مردم از کیفیت آب لوله‌کشی است.

وی خاطرنشان کرد: شهروندان باید اعتماد کنند و بر این باور باشند که آب لوله‌کشی کاملاً سالم و بهداشتی است و افزایش عرضه انواع آب‌های مصرفی نمی‌تواند دلیلی بر کاهش کیفیت آب‌های لوله‌کشی باشد.