سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

کمپین سلامت در نوشهر راه‌اندازی می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

کمپین سلامت در نوشهر راه‌اندازی می‌شود

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان نوشهر با اشاره به اینکه از اول تا هفتم اردیبهشت به نام «هفته سلامت» نام‌گذاری شده است، گفت: کمپین سلامت در هفته سلامت در این شهرستان راه‌اندازی می‌شود.

کمپین سلامت در نوشهر راه‌اندازی می‌شود

به گزارش خبرگزار فارس از نوشهر، رحیم سیدپور امشب در نخستین کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی این شهرستان با اشاره به آغاز نظارت‌های ویژه بر مراکز و اماکن عرضه و توزیع مواد غذایی از ابتدای اسفند 94 تا پانزدهم فروردین 95، اظهار کرد: از یک‌هزار و 610 مکان فروش مواد غذایی بین‌راهی، 4 هزار و 149 فقره بازدید به عمل آمد که تنها دو مورد آن به دلیل رعایت نکردن ضوابط بهداشتی با تشکیل پرونده به قانون معرفی شدند.

وی با بیان اینکه در این مدت 461 فقره کارت سلامت برای عرضه کنندگان مواد غذایی صادر شده است، افزود: کار نمونه‌برداری از اماکنی که در تهیه و توزیع موادغذایی فعالیت دارند انجام شد که در مجموع از 31 مورد موادغذایی سنتی نمونه‌برداری به عمل آمد و مورد خاصی مشاهده نشده است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان نوشهر ادامه داد: تعداد 131 مورد نمونه‌برداری میکروبی از آب آشامیدنی و 15 مورد از آب استخر انجام شد که مشکلی در این حوزه وجود نداشت.

سیدپور گفت: در بحث نمونه‌برداری آب برای کلرسنجی نیز 454 مورد انجام شد که از این تعداد، 334 نمونه استاندارد بود اما میزان کلر 120 مورد دیگر کمتر از حد مطلوب بهداشتی بود اما کلرسنجی 44 مورد از آب استخر همگی مطلوب بودند.

وی با بیان اینکه در اجرای طرح نظارت ویژه نوروزی یک‌هزار و 80 نفر ساعت تلاش کردند، اظهار کرد: در بازرسی‌های انجام شده 103 کیلوگرم موادغذایی از مراکز توزیع و در بحث تخلفات دست‌فروشان نیز 23 مورد کالای غیربهداشتی فاسد کشف و معدوم‌سازی شد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان نوشهر با اشاره به اینکه از اول تا هفتم اردیبهشت به نام «هفته سلامت» نام‌گذاری شده است، افزود: دیابت که یکی از معضلات حوزه پزشکی در کشور است، در این راستا در شهرستان نوشهر آموزش عموم مردم و کنترل دیابت در شهرستان نوشهر یکی از برنامه‌های مهم در هفته سلامت است.

وی با بیان اینکه کمپین سلامت در هفته سلامت در نوشهر راه‌اندازی می‌شود، گفت: با شروع به کار طرح پزشک خانواده، تسلط بر بیماری دیابتی با افزایش شناسایی مبتلایان به این بیماری کامل‌تر شد و طرح غربال‌گری فشار خون نیز به شکلی بهتر انجام شد.

فرماندار نوشهر با اشاره به اینکه مردم مواد غذایی خود را یا به صورت آماده از بازار خریداری می‌کنند یا با تهیه مواد اولیه اقدام به آماده کردن آن می‌کنند، اظهار کرد: در هر دو صورت باید دستگاه‌‌های نظارتی مربوطه دقت و توجه لازم را برای سلامت مردم داشته باشند.

علی شادمان با تأکید بر اینکه سلامت مردم باید مورد توجه ویژه قرار گیرد، افزود: حتی استفاده از سموم باید به کمترین حد خود برسد و همچنین شیوه صحیح و میزان استفاده از آن نیز آموزش داده شود.

وی با بیان اینکه نظارت بر اماکن عرضه مواد غذایی جدی گرفته شود تا مردم با اعتماد کامل از آن استفاده کنند، گفت: برخی اظهارنظرها درباره خوردن یا نخوردن برخی مواد غذایی و پروتئینی و زمان‌بندی استفاده از آن مردم را دچار سرگردانی می‌کند و بنابراین باید با نگاه کارشناسانه‌تر به این موضوعات پرداخته شود و مردم با ضریب امنیت خاطر بیشتری استفاده کنند.

فرماندار نوشهر خاطرنشان کرد: اینکه به عنوان مثال گفته می‌شود در گوشت مرغ هورمون استفاده می‌شود، نمی‌تواند قابل قبول باشد زیرا استفاده از هورمون توجیه اقتصادی ندارد، پس باید در پرورش دام و طیور نظارت بیشتری خرج داد.