جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

کمتر از 10 درصد خانواده‌ها در برابر مخاطرات آمادگی دارند - نمایش محتوای خبر

 

 

کمتر از 10 درصد خانواده‌ها در برابر مخاطرات آمادگی دارند

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان نور گفت: برابر مطالعات انجام شده و آمار موجود کمتر از 10 درصد خانوارها در برابر مخاطرات آمادگی دارند.

کمتر از 10 درصد خانواده‌ها در برابر مخاطرات آمادگی دارند

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نور، بابک خیابانی در نشست خبری در جمع خبرنگاران با موضوع اجرای طرح خادم، اظهار کرد: طرح خانواده آماده در برابر مخاطرات که به اختصار به‌عنوان طرح خادم از آن نام می‌بریم به‌منظور آماده کردن همه مردم برای مقابله با بحران‌های مختلف و کاهش خسارات و تلفات جانی و مالی است.

وی افزود: جمعیت هلال احمر با هدف کار دسته جمعی برای آمادگی مردم در برابر مخاطرات و بلایای طبیعی طرح خادم را در دست اجرا دارد که پس از آموزش‌های لازم از دهه دوم همین ماه اجرایی می‌کند.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان نور تصریح کرد: با توجه به همگانی بودن اجرای طرح و محدود بودن نیروهای جمعیت از عموم مردم برای دریافت آموزش و همکاری در اجرای طرح دعوت می‌کنیم.

این مسؤول خاطرنشان کرد: آموزش‌ها رایگان است و پس از آموزش دو آزمون کتبی و شفاهی (فن بیان) برگزار و داوطلبانی که با موفقیت دوره را گذرانده باشند در گروه‌های دو نفره با کارت شناسایی به درب منازل شهروندان مراجعه و فرم‌های مربوط را تکمیل می‌کنند.

خیابانی ادامه داد: این مراجعات در طول یک‌سال 12 بار(هر ماه یک‌بار) انجام و آموزش‌های لازم به خانوارها داده می‌شود و هر بار نکات آموزشی ارزیابی و میزان آمادگی و عمل به دستورات آموزشی برآورد می‌شود تا آمادگی لازم به‌وجود آید.

وی افزود: در این آموزش چهره به چهره با طرح سؤال و آموزش و تکمیل فرم چک لیست، خانواده‌ها به تهیه نقشه خطر منزل مسکونی خود و وسایل مورد نیاز شرایط بقا در برابر بحران و مخاطرات ترغیب می‌شوند و همین امر سبب افزایش آمادگی خانوارها و کاهش خطرات و اسیب‌ها می‌شود.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان نور در بخش دیگری از سخنان خود با تعریفی از هلال احمر و خدمات این جمعیت، اظهار کرد: هلال احمر یک مؤسسه خیریه مردم نهاد بین‌المللی است که از خود مردم تشکیل شد و انتظار داریم همه افراد و دستگاه‌ها به ما کمک کنند تا به افراد نیازمند خدمات، کمک و خدمت رسانی مطلوب انجام شود.

این مسؤول به خدمات هلال احمر در برف امسال اشاره کرد و افزود: اعضای جمعیت هلال احمر نور در همان ساعات اولیه با حضور در شهر، جنگل، کوهستان زحمات زیادی را متحمل شدند و بدون هیچ چشم‌داشتی تنها با عشق به مردم خدمت کردند.

خیابانی تصریح کرد: میانگین بارش برف در شهرستان نور 125 سانتی‌متر بود و همکاران ما برای نجات مردم گرفتار در برف گاهی 48 ساعت مسیر را طی کردند تا به آنها برسند و نجاتشان دهند اما این زحمات دیده نشد و جایی هم انتشار پیدا نکرد که البته بیشتر کوتاهی از خود مجموعه بود زیرا جایگاه روابط عمومی در شعبات شهرستان نداریم و از طرفی هم به‌دلیل حجم کار و درگیر شدن افکار در بحث نجات موضوع اطلاع‌رسانی نادیده گرفته می‌شود.

وی به فعالیت مرکز فیزیوتراپی جمعیت هلال احمر شهرستان نور اشاره کرد و افزود: مرکز فیزیوتراپی هلال احمر نور بنا به اظهار کارشناسان و مسؤولان استانی از نظر فضا و تجهیزات بهترین مرکز فیزیوتراپی در مازندران است.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان نور گفت: این مرکز با تعرفه دولتی خدمات ارائه می‌دهد به عبارتی برای 10 جلسه فیزیوتراپی بیمار فقط 60 هزار تومان پرداخت می‌کند و اعضای جمعیت هلال احمر حتی از این مبلغ نیز از 30 درصد تخفیف برخوردار می‌شوند.