سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

کمتر از یک دهم ظرفیت شالیزارهای مازندران بذر گواهی شده تولید می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

کمتر از یک دهم ظرفیت شالیزارهای مازندران بذر گواهی شده تولید می شود

مدیر زراعت جهاد کشاورزی مازندران گفت که هم اکنون کمتر از یک دهم ظرفیت شالیزارهای استان بذر گواهی شده تولید و توزیع می شود.

کمتر از یک دهم ظرفیت شالیزارهای مازندران بذر گواهی شده تولید می شود

حسن عنایتی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گستره شالیزارهای استان را 220 هزار هکتار اعلام کرد و افزود : این مقدار زمین به حدود 12 هزار تن بذر گواهی شده نیاز دارد.
وی گفت : این در حالیست که امسال با وجود افزایش 50 درصدی ، 750 تن بذر گواهی شده برنج در حال توزیع است .
پارسال بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی مازندران ، 500 تن بذر گواهی شده بین شالیکاران استان توزیع شده بود.
مدیر زراعت جهاد کشاورزی مازندران علت پائین بودن تولید بذر گواهی شده برنج را ذکر نکرد ولی کارشناسان کشاورزی ، سنتی بودن زراعت این محصول را دلیل فراگیر نشدن استفاده و به تبع آن تولید اندک بذرهای گواهی شده می دانند.
بذر گواهی شده (certified seed) به بذری گفته می شود که تحت نظر کارشناسان کشاورزی در زمین های منتخب کشت و برداشت می شود و با هدف افزایش کمیت و کیفیت تولید محصول در بسته بندی های خاص در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
بذرهای گواهی شده از کشت بذرهای مادری یا اصیل ( registered seed) که در مراکز تحقیقاتی کشاورزی پس از سال ها مطالعه و تحقیق در ابعاد مختلف تولید می شود ، به دست می آید.
مدیر زراعت جهاد کشاورزی مازندران بذرهای برنج گواهی شده در حال توزیع در استان را از نوع ارقام پرمحصول شیرودی ، ندا و فجر معرفی کرد و گفت که به طور میانگین با هر تن بذر گواهی شده ، 20 هکتار شالیزار ، نشا می شود .
وی افزود : میزان بذر گواهی شده در حال توزیع برای نشاء 14 هزار هکتار شالیزار کفایت می کند در حالی که بر اساس پیش بینی این که حدود 60 هزار هکتار از شالیزارهای استان را زیر کشت ارقام پر محصول ببریم به بیش از حدود سه هزارتن بذر گواهی شده نیاز داریم .
بر اساس گزارش رسمی جهاد کشاورزی مازندران پارسال از 210 هزار هکتار شالیزاری زیر کشت استان در کمتر از 45 هزار هکتار ارقام پرمحصول کشت شد و بیشتر کشاورزان هم از بذر غیرگواهی شده استفاده کردند .
مدیر زراعت جهاد کشاورزی مازندران استقبال کشاورزان استان به استفاده از بذر گواهی شده ارقام پر محصول را مطلوب ارزیابی کرد و بیان داشت : از آنجائی که هزینه تولید ارقام محلی پایین تر و کیفیت و قیمت بازار این نوع برنج نسبت به ارقام پر محصول بالاتر است ، کشاورزان بیشتر ارقام محلی را کشت می کنند .
کشت برنج در مازندران از ماه اسفند هر سال با شخم و شیار و آب تخت شالیزارها آغاز می شود و در فروردین و اردیبهشت به نشاء می رسد.
بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی مازندران هم اکنون حدود 45درصد اراضی شالیزاری استان شخم و شیار ، 22 درصد آب تخت و حدود 15درصد خزانه گیری شده است.
امسال حدود دو هفته زودتر از سال پیش خزانه گیری برنج در مازندران آغاز شد.
مازندران سالانه 950 هزار تن برنج سفید تولید می کند.