جهش تولید | جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹

کمترین تحول در 60 سال اخیر در صنایع دستی رخ داده‌است - نمایش محتوای خبر

 

 

کمترین تحول در 60 سال اخیر در صنایع دستی رخ داده‌است

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: در 60 سال اخیر کمترین تحول در صنایع دستی ایجاد شده‌است.

کمترین تحول در 60 سال اخیر در صنایع دستی رخ داده‌است

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران،‌‌  سید رحیم موسوی در نشست هم‌اندیشی مسابقه خلاقیت طراحی در صنایع دستی و کاربرد آن در زندگی که با حضور طراحان، هنرمندان و اساتید رشته صنایع دستی در سالن اجتماعات این اداره‌کل برگزار شد، از برگزاری مسابقه خلاقیت در طراحی صنایع دستی و کاربرد آن در زندگی  اسفندماه امسال با همکاری معاونت صنایع دستی استان گلستان در مازندران برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: این مسابقه به منظور حمایت از رشته‌های صنایع دستی، پویایی و روزآمدی بیشتر این هنر ـ صنعت برای ورود به بازارهای جدید برگزار می‌شود.

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، زمان برگزاری مسابقه را در دو مرحله استانی و کشوری عنوان و تصریح کرد: هنرمندان تا 13 اسفند امسال فرصت دارند تا طرح‌های خود را به این معاونت ارسال کرده و بعد از ارزیابی نهایی تا تاریخ 15 اسفند ماه، نتایج نهایی در 18 اسفند ماه جاری اعلام می‌شود.

این مسئول یکی از شایع‌ترین دلایل روزآمد نبودن صنایع دستی را در عدم تناسب طراحی و ساخت محصولات صنایع دستی با نیاز روز دانست و افزود: کاربردی نبودن صنایع دستی از مهم‌ترین ایرادهای نسل جوان به صنایع دستی است و عدم اقبال آنان به خرید دست ساخته‌های سنتی است.

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با بیان اینکه مازندران و گلستان شرایط خوبی در خصوص صنایع دستی نسبت به استان‌های دیگر کشور ندارد، اظهار کرد: صنایع دستی و هنرهای سنتی مخاطبان بسیاری دارد که باید این هنر در بین  گردشگران خارجی و داخلی نهادینه شود.

وی بیان کرد: ماندگاری صنایع دستی نیاز به روح جدید و روزآمد کردن دارد که عمده‌ترین بخش آن طراحی محصول است.

موسوی بابیان اینکه در 60 سال اخیر کمترین تحول در صنایع دستی ایجاد شده‌است به طوری‌که حتی در برخی از صنایع دستی فقط نامی از آن صنعت باقی مانده‌است که آن هم تنها به‌عنوان نوآوری صنایع دستی بوده، افزود: با این حال صنایع دستی و هنرهای سنتی گنجی است که از گذشتگان به نسل حاضر رسیده‌است.

جانشین معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان نیز یکی از مشکلات صنایع دستی کشور به‌ویژه استان گلستان را نبود  طراحی در محصولات صنایع دستی عنوان کرد و گفت: تزیینی شدن صنایع دستی موجب ضربه خوردن این هنر شده‌است.

مریم حاجی ابراهیمی افزود: در سازمان با کمبود طراحی و دوخت را شاهد بودیم که باید با برنامه‌ریزی دقیق‌تر این کمبود جبران شده و صنایع دستی دوباره به زندگی مردم برگردد.

وی گفت: برخی از رشته‌های صنایع دستی مطابق با سلیقه روز نیست در حالی که با کمی تغییر می‌تواند دوباره به بازار فروش برگردد و به مردم معرفی شود.

جانشین معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان به تجربه چاپ کارت پستال در معاونت صنایع دستی استان گلستان اشاره کرد و گفت: برای زنده نگهداشتن و اصالت رشته‌های صنایع دستی به‌ویژه در رشته سوزن‌دوزی ترکمن و زیورآلات و استقبال مردم به این رشته این طرح‌ها در قالب کارت پستال چاپ شد که توانست این رشته‌ها را از خطر منسوخ شدن نجات دهد.