سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

کشف 7 حفاری غیرمجاز در تنکابن و عباس‌آباد - نمایش محتوای خبر

 

 

کشف 7 حفاری غیرمجاز در تنکابن و عباس‌آباد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تنکابن و عباس‎آباد از کشف هفت حفاری غیرمجاز توسط یگان حفاظت این اداره با همکاری نیروی انتظامی در این دو شهرستان خبر داد.

کشف 7 حفاری غیرمجاز در تنکابن و عباس‌آباد

نادر سحرخیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان تنکابن، اظهار کرد: با تلاش اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تنکابن و عباس‎آباد، انجمن میراث فرهنگی دو شهرستان تشکیل و دو جلسه نیز در زمینه شرح وظایف آن برگزار شده است.

وی افزود: این انجمن‎ها به‌صورت NGO و در زمینه حفاظت و معرفی بیشتر میراث فرهنگی و تاکید بر اهمیت آن شکل گرفته است و با این رویداد انتظار داریم مشارکت مردم در حفظ، حراست و اهمیت دادن به این آثار و اماکن به‌عنوان تنها یادگاران نیاکان‌مان مورد توجه قرار گیرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تنکابن و عباس‌آباد بیان کرد: تنها در شهرستان تنکابن 30 اثر ثبت‌شده از سال‌های 1300 تا 1320 هجری شمسی موجود است که به‌عنوان شاخصه‌های میراث فرهنگی دارای ارزش فراوان هستند و نیز بیش از 100 محوطه ارزشمند تاریخی داریم که قابلیت ثبت در میراث فرهنگی را دارند.

این مسؤول خاطرنشان کرد: امسال در بخش میراث فرهنگی طی یک ماه اخیر حدود هفت حفاری غیرمجاز توسط یگان حفاظت این اداره کشف و سوداگران به همراه آلات اکتشاف به‌ویژه دستگاه فلزیاب دستگیر و آلات مورد نظر ضبط و متخلفان از سه تا شش ماه برای فقط اقدام به حفاری روانه زندان شدند.

سحرخیز ادامه داد: در زمینه حفظ میراث فرهنگی نیروهای یگان حفاظت سازمان با کمترین امکانات و گاه بدون پشتیبانی سایر نیروها وارد عمل می‌شوند و به‌مانند محیط‌بانان برای انجام مأموریت با سوداگران میراث فرهنگی درگیر می‌شوند و جان خویش را به خطر انداخته تا یادگاران نیاکان ما برای نسل‌های آینده به‌عنوان سند افتخار به یادگار بماند و انتظار ما از همه مردم این است با حساس شدن به حفظ این یادگاران و اطلاع‌رسانی از هرگونه حفاری‌های مشکوک به نیروهای امنیتی، انتظامی بیش از گذشته ما را یاری رسانند.