سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

کشف بیش از 2500 انشعاب غیرمجاز برق در غرب مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

کشف بیش از 2500 انشعاب غیرمجاز برق در غرب مازندران

مدیرعامل شرکت توزیع برق غرب مازندران از جمع‌آوری و شناسایی 2 هزار و 527 مورد انشعابات غیرمجاز بدون کنتور با مجموع 60 میلیون کیلووات ساعت انرژی در سال گذشته در این منطقه خبر داد.

کشف بیش از 2500 انشعاب غیرمجاز برق در غرب مازندران

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نوشهر، کیوان فرح‌زاد در نشست خبری با اعضای شرکت تعاونی نوین پندار رسانه غرب مازندران با اشاره به اینکه شرکت توزیع غرب در نوشهر واقع شده است، اظهار کرد: این شرکت حدود 683 هزار نفر جمعیت را پوشش می‌دهد.

وی با بیان اینکه جمعیت شناور در منطقه غرب مازندران یکی از معضلات اساسی محسوب می‌شود، افزود: افزایش جمعیت شناور شرایط سختی ایجاد می‌کند چرا که زمانی تعداد این جمعیت به 8 میلیون نفر هم می‌رسد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق غرب مازندران با اشاره به اینکه این شرکت هشت شهرستان و 19 بخش با یک‌هزار و 251 روستا را پوشش می‌دهد، خاطرنشان کرد: تعداد مراکز اداری این منطقه 20 مرکز بوده و شرکت توزیع برق مازندران 527 هزار مشترک را پوشش می‌دهد.

این مسؤول مصرف پیک سال گذشته هم زمان با شبکه را 555 مگاوات و پیک غیر همزمان 650 مگاوات عنوان کرد و افزود: در حال حاضر تلفات شبکه 19.5 درصد است که کاهش تلفات مسأله مهمی است که باید جدی گرفته شود.

فرح‌زاد با اشاره به اینکه با توجه به شعار سال از سوی رهبری عمل به تأکیدات ایشان در تمام زمینه‌ها در دستور کار قرار گرفت، یادآور شد: امروز شاهد مصرف بی‌رویه انرژی در منطقه هستیم که 10 برابر استاندارد است.

وی انشعابات غیرمجاز، سرقت انرژی و دستکاری در کنتور و مصرف غیرمجاز را مهم‌ترین معضلات مربوط به مصرف انرژی دانست و اظهار کرد: در سال گذشته شناسایی و جمع‌آوری انشعابات غیرمجاز بدون کنتور به 2 هزار و 527 مورد با مجموع 60 میلیون کیلووات ساعت انرژی ناشی از انشعابات غیرمجاز کشف شد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق غرب مازندران از کشف 37 میلیون وات‌ساعت انرژی در سال قبل تاکنون بود خبر داد و بیان کرد: باید سرقت انرژی را مدیریت کرد و به این امر واقف بود که برق‌های غیرمجاز سبب افزایش تلفات می‌شود.

این مسؤول با اشاره به اینکه اصلاح کنتورهای دستکاری شده در سال گذشته در غرب مازندران به 9 هزار و 900 مورد رسید افزود: در مورد دستکاری کنتور برخی از افراد غیرمتعهد و سودجو خانوارها را تحریک می‌کنند و افراد ناخواسته وارد عملی می‌شوند که عواقب جبران‌ناپذیری دارد.

فرح‌زاد با تأکید بر اینکه برخی از افراد با تحویل منازل استیجاری و... برای فسخ قرارداد باید به اداره برق مراجعه کنند، خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از مصادیق برق دزدی و کنتور باید تدابیر جدی اندیشیده شود زیرا بسیاری از صاحبان کنتور افرادی آبرومند هستند که بدون آگاهی آنها انجام می‌شود.

وی دستکاری کنتور و برق غیرمجاز را سبب افزایش سقف مصرف و سوختگی ترانس و ضعف ولتاژ برشمرد و تصریح کرد: با توجه به اینکه ساعات پیک مصرف از ساعت 13 تا 16 و از 18 عصر تا 23 شب است بنابراین از خانواده‌ها درخواست محدودیت خاصی نداریم بلکه می‌خواهیم که مردم تجهیزات پرمصرف خود را در این ساعات وارد مدار نکنند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق غرب مازندران اضافه کرد: اینکه با 527 هزار مشترک غرب اگر هر مشترک لامپ 100 وات خاموش کند 53 مگاوات پیک کاهش پیدا می‌کند که 10 درصد پیک سال قبل صرفه‌جویی می‌شود و برای ایجاد این 53 مگاوات باید میلیاردها تومان هزینه برای احداث نیروگاه هزینه شود.

این مسؤول از احداث نیروگاه‌هایی در مقیاس کوچک در منطقه خبر داد و ادامه داد: نیروگاه‌های 25 مگاواتی از زیرساخت‌هایی است که در مازندران در قالب نیروگاه‌های مقیاس کوچک در دستور کار قرار گرفت.

فرح‌زاد لامپ‌های کم‌مصرف و ممنوعیت استفاه از لامپ رشته‌ای، صرفه‌جویی در مصرف کولر را از راه‌های مدیریت مصرف به‌ویژه در فصل گرما دانست و بیان کرد: از اواخر شب تا صبح کمترین مقدار مصرف انرژی هزینه کم باری را می‌پردازند، بنابراین اگر بتوان با مشاهده مصارف غیرعادی و غیرمعمول در همسایگی خود به آگاهی شرکت برق برسانیم در صورت اطلاعات درست حق‌الکشف از برق می‌گیرند.

وی با اعلام اینکه در سال گذشته سرقت انرژی 32 میلیون کیلووات ساعت در گذشته کشف شد، خاطرنشان کرد: در سال قبل 2 میلیارد و 258 میلیون کیلووات ساعت انرژی تحویل گرفتیم که یک‌میلیارد و 825 میلیون کیلووات ساعت مصرف مردم بود که اگر مدیریت صورت می‌گرفت به 220 میلیون کیلووات ساعت می‌رسید.

مدیرعامل شرکت توزیع برق غرب مازندران با تأکید بر اینکه این منابع ملی سرمایه همه است و نباید انرژی را افسارگسیخته مصرف کرد، افزود: برای جلوگیری از مصرف بی‌رویه برنامه‌هایی مانند بازدیدهای گروهی، پیمانکاری، تهیه و جمع‌آوری اطلاعات مردمی، استفاده کارشناسان و بازرسان و هماهنگی با مقام قضایی و انتظامی که با افرادی که دستکاری کنتور می‌کنند برخورد قانونی شود.

این مسؤول با بیان اینکه اگر مدیریت انجام شود و مردم متوجه عواقب هدررفت انرژی شوند و باور کنند همکاری لازم را صورت دهند مشکلات این حوزه برطرف می‌شود، ادامه داد: ما هیچ پول نقدی نمی‌توانیم از کسی بگیریم و هر پولی در هر زمینه‌ای باید به حساب امور برق ریخته شود حتی اگر قرار است پیمانکار کاری انجام دهد با معرفی‌نامه قابلیت اجرایی دارد.

فرح‌زاد شناسایی افرادی که به تأسیسات شرکت برق  وابسته هستند را از طریق صدور کارت‌های ویژه و لباس‌ها و امکانات متحدالشکل از کارهای اصولی در این حوزه برشمرد و گفت: مصرف انرژی در غرب مازندران در سال گذشته 50 هزار و 100 مگاوات بود که امسال به 51 هزار هم رسید که رقم بالایی است.

وی یادآور شد: در ماه‌های آینده مجاور ضلع جنوب شرقی شرکت یک نیروگاه را در دست ساخت داریم که 486 مگاوات ظرفیت دارد که بیش از یک‌هزار و 500 میلیارد تومان هزینه دارد و در صورت صرفه‌جویی نیاز دولت را در این زمینه کم می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت توزیع برق غرب مازندران با تأکید بر اینکه باید اقداماتی انجام شود که خاموشی‌هایی که ناشی از رشد بی‌رویه مصرف باشد را کاهش دهیم، اظهار کرد: تأسیسات نیروگاهی و شبکه‌ها سقفی دارد و اگر بخواهیم افسار گسیخته مصرف کنیم در یک جا متوقف می‌شود.

این مسؤول با اشاره به اینکه به طور معمول پیک شرکت 250 مگاوات است، بیان کرد: در لحظاتی که در پیک قرار می‌گیریم اگر در حالت طبیعی و بر مبنای استاندارد جهانی کار کنیم باید در حد 260 و 250 مگاوات می‌ساختیم نه در حد 600 مگاوات که خودش ضرر است و همه هدررفت اموال مملکت است.

فرح‌زاد از برق‌رسانی به یکی از روستاهای غرب مازندران خبر داد و خاطرنشان کرد: شرط برق‌دار شدن روستاها این است که اولا روستا باید کد کشوری داشته و هم جاده دسترسی داشته باشد که در حال حاضر 10 روستای بدون برق در غرب وجود دارد  که بیشتر آنها در تنکابن است.

وی با اعلام اینکه از سال گذشته 35 میلیارد تومان از مبالغ مطالبات از مشترکان باقی ماند که 9 میلیارد تومان از مطالبات از دوایر دولتی بود، افزود: علت نپرداختن در دوایر دولتی شرایط اقتصادی و در سایر موارد بی‌نظمی علت است و در صورت عدم توجه به تکرار اخطار قطع برق صادر می‌شود.

مدیرعامل شرکت توزیع برق غرب مازندران در پایان با اشاره به اینکه از اول فروردین امسال پنج مورد خاموشی بدون اطلاع قبلی در بخش کجور شهرستان نوشهر داشتیم که مجموع آن 170 دقیقه بود، گفت: هر خاموشی 30 دقیقه به طور متوسط بود و 10 مورد خاموشی با برنامه مجموع 480 دقیقه محاسبه شد.