جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

کشت گیاهان دارویی موجب تحول دراقتصادˈهزار جریب ˈ بهشهر می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

کشت گیاهان دارویی موجب تحول دراقتصادˈهزار جریب ˈ بهشهر می شود

ˈ حسین نجفی ˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد :گل گاوزبان، یکی از این گونه های گیاهی و دارویی است که در سال های اخیر توجه فراوانی به کشت آن در این منطقه شده و درآمد زیادی را نیز نصیب کشت کاران کرده است.

وی به ظرفیت های فراوان بخش یانسر بهشهر اشاره کرد و گفت : یکی از توانمندی های مغفول مانده این بخش ، بهره وری بالای زمین های منطقه برای کشت انواع گیاهان دارویی و درختان سیاه ریشه است .

وی افزود : تغییر الگوی کشت در مناطق شیب دار برای جلوگیری از رانش زمین و ایجاد فرصت های بیشتر برای اشتغال ضروری است.

بخشدار بخش یانسر بهشهر ادامه داد : کاشت درختان سیاه ریشه و مثمر، یکی از جایگزین های مناسب و سود ده به جای کشت های سنتی است.

نجفی گفت : زمین های شیب دار بخش یانسر و مناطق هزار جریب بهشهر ، زمینه مناسبی برای باغبانی دارد و تاکنون هزار هکتار از زمین های این مناطق پس از انجام مطالعه ، به کشت درختان سیاه ریشه اختصاص یافت.

وی بیان کرد : اگر کشاورزی می خواهد امنیت غذایی در جامعه ایجاد کند باید اقتصادی شود در غیر این صورت و به دلیل منافع اندک، موجب کوچ روستاییان به شهرها خواهد شد.

بخشدار بخش یانه سر بهشهر گفت: استفاده صحیح از ظرفیت های بخش یانه سر، موجب بهبود شرایط اقتصادی روستاییان شده و افراد مهاجرت کرده را به روستاها باز می گرداند.

نجفی بر لزوم اجرای طرح های مناسب برای تثبیت جمعیت این منطقه تاکید کرد و افزود: به رغم آنکه سال ها از بخش شدن یانه سر می گذرد اما تاکنون به جز چند اداره، شعبه ادارات در این بخش مستقر نشده و روستاییان مجبورند برای حل مشکل خود، مسافت 70 کیلومتری تا مرکز شهر را طی کنند.

به گفته وی این بخش ، یکی از مبادی ورودی مازندران از طریق استان سمنان است اما تاکنون برنامه ای برای نحوه نظارت بر رفت و آمد خودروها از این منطقه که می توانند حامل مواد مخدر صنعتی باشند اندیشیده نشده است .

وی بیان کرد : به رغم آن که در حال حاضر مشکل وجود مواد مخدر صنعتی در این منطقه وجود ندارد اما نمی توان اطمینان داشت در آینده نیز این منطقه آلوده به این مواد مخرب و خطرناک نشود .

بخش یانسر از شمال به شهرستان گلوگاه و شهرستان بندر گزدر استان گلستان ، از مغرب به شهرستان کردکوی، از جنوب شرقی به شهرستان دامغان، از جنوب و غرب به شهرستان نکا محدود است .

این بخش دارای763 کیلومتر مربع مساحت (35 درصد مساحت شهرستان) است و تمامی آن در ناحیه کوهستانی البرز قرار دارد.