سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

کشت مکانیزه ارقام اصلاح شده آفتابگران در میاندورود - نمایش محتوای خبر

 

 

کشت مکانیزه ارقام اصلاح شده آفتابگران در میاندورود

مدیر جهاد کشاورزی میاندورود گفت: کشت مکانیزه ارقام اصلاح شده گیاه آفتابگران در 128 هکتار از اراضی زراعی میاندورود انجام شد.

کشت مکانیزه ارقام اصلاح شده آفتابگران در میاندورود

سید شبر موسوی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در میاندورود با اشاره به کشت مکانیزه ارقام اصلاح شده گیاه آفتابگران در 128 هکتار از اراضی زراعی این شهرستان، اظهار کرد: آفتابگردان ریشه مستقیم و توسعه یافته‌ای دارد که پتانسیل نفوذ آن در خاک به سه متر می‌رسد.

وی بیان کرد: این محصول به‌خاطر دارا بودن مقدار قابل توجهی روغن مرغوب در دنیا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و گسترش کشت آن در نقاطی که برای رشد این گیاه مناسب هستند می‌تواند در قطع وابستگی کشور از نظر تأمین روغن، گسترش صنعت و بالارفتن درصد اشتغال بسیار موثر باشد.

مدیر جهاد کشاورزی میاندورود با اعلام اینکه در سال 1347 انواع روغنی این گیاه توسط شرکت دانه‌های روغنی به کشور وارد و کشت آن به‌عنوان یک گیاه صنعتی رایج شد، تصریح کرد: مهم‌ترین مورد استفاده آفتابگردان در صنایع روغن‌کشی است و از کنجاله آن در تهیه غذای دام و ساقه آن نیز به مصرف تهیه سلولز می‌رسد.

این مسؤول اضافه کرد: در مجموع 749 کیلوگرم بذرهای اصلاح شده از ارقام اسکار 263 کیلوگرم، فانتازیا 245، لاکوما 192، نوواک و دوکات هر کدام 21 کیلوگرم و هایسان هفت کیلوگرم مصرف شده است.

موسوی با اشاره به اینکه در مجموع 25 هزار و 600 کیلوگرم کود در اراضی کاشت شده آفتابگردان مصرف شد، افزود: با نظارت و کارشناسی کارشناسان 12 هزار و 800 کیلوگرم کود اوره، 6 هزار و 400 کیلوگرم فسفات، 6 هزار و 400 کیلوگرم پتاس مصرف شده است.

وی در پایان گفت: مجموع 128 هکتار کشت مکانیزه شده این گیاه زیرپوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفته است.