جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

کشت دوم برنج در بخشی از اراضی شالیزاری مازندران آغاز شد - نمایش محتوای خبر

 

 

کشت دوم برنج در بخشی از اراضی شالیزاری مازندران آغاز شد

یحیی ابطالی ˈ روز جمعه درآمل به خبرنگار ایرنا گفت: نخستین نشاء مجدد برنج در بخشی از شالیزارهای آمل ، محمودآباد وفریدونکنار به صورت سنتی و مکانیزه انجام شد.

وی افزود: پیش بینی می شود، امسال در حدود 80 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران کشت دوم شالی و نیز پرورش ˈرتونˈ ( رویش دوباره خوشه از ساقه های اصلی) اختصاص یابد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی مازندران ادامه داد: پیش بینی می شود ، از مساحت زیرکشت رفته دوم و نیز پرورش رتون، بیش از 160هزارتن شلتوک برداشت شود.

ابطالی تصریح کرد: سازمان جهادکشاورزی مازندران، امسال به منظورحمایت از شالیکاران این استان، توزیع حدود هشت هزار تن انواع کود شیمیایی به ازای هر هکتار 100کیلوگرم را میان آنان آغاز کرده است.

وی اضافه کرد: برداشت نخست برنج نیز روز چهارشنبه هفته جاری با حضور استاندارمازندران در روستای ˈ آهنگرکلای ˈ آمل به طور رسمی آغاز وشالیکاران مازندرانی برداشت این محصول را از سطح بیش از 221هزارهکتار از شالیزارهای مازندران آغاز کردند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی مازندران اضافه کرد: در مجموع در کشت اول برنج نیز امسال پیش بینی می شود بیش از یک میلیون 400هزارتن شلتوک از شالیزارهای مازندران برداشت و پس از تبدیل در شالیکوبی ها بیش از 900هزارتن برنج سفید به بازهاری مصرف عرضه شود.

حدود 43درصد برنج تولیدی کشور از شالیزارهای مازندران تامین می شود.