جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

کشت برنج فقط در مازندران، گیلان و گلستان/سطح زیر کشت‌ گندم ‌‌به 2 میلیون هکتار کاهش یابد - نمایش محتوای خبر

 

 

کشت برنج فقط در مازندران، گیلان و گلستان/سطح زیر کشت‌ گندم ‌‌به 2 میلیون هکتار کاهش یابد

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: کشت برنج جز در استان‌های مازندران، گیلان و گلستان در دیگر استان‌ها نباید انجام شود و این مهم به‌دلیل منابع محدود و مشکلات آب است.

کشت برنج فقط در مازندران، گیلان و گلستان/سطح زیر کشت‌ گندم ‌‌به 2 میلیون هکتار کاهش یابد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان بابل، عباس کشاورز عصردوشنبه در بازدید از آب‌بندان‌ها و مزارع پرورش ماهی این شهرستان بیان کرد: با توجه با اینکه برخی افراد ادعا دارند کشاورزان در جذب تکنولوژی‌های جدید کند عمل می‌کنند، معتقدم که کشاورزان کشور از باهوش‌ترین افراد جامعه هستند و این اتهامات غیرواقع و ناوارد است.

وی افزود: میزان ریسک، تشخیص و ممیزی در کشاورزان جامعه از گروه افراد فعال در بدنه دولت بیشتر است هر چند فضای کشاورزی در کشور از دید منابع، تکنولوژی و مدیریت فضایی آسان نیست و در این موارد در تنگنا هستیم با توجه به اینکه فشار زیادی بر منابع آوردیم.

کشاورز با اعلام اینکه تولیدات کشاورزی از نظر کیفی مورد اعتراض است، تصریح کرد: در این بخش برخی اعتراضات را وارد می‌دانم زیرا بهره‌وری‌‎ها پایین است.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه امروزه درآمد کشاورزان کم است و این امر امکان توسعه و سرمایه‌گذاری را از بین می‌برد، متذکر شد: هم‌اکنون ضایعات و هزینه زیاد از مشکلات موجود در امر کشاورزی است.

این مسئول با اعلام اینکه کشاورزی کشور مستلزم یک تلاش و رویکرد اساسی با رویه موجود به‌همراه سیستم‌های شناخته شده است و با امکانات گذشته قادر به حل مشکلات کشاورزی نیستیم، گفت: با توجه به شرایط موجود مشکل و مسائل کشاورزان قابل حل نیست و نیاز به تغییرات اساسی داریم.

کشاورز با اعلام اینکه باید در گام نخست رویکرد سیاسی در امر تکنولوژی، جذب سرمایه و مدیریت کشاورزی تغییر اساسی کند، بیان کرد: باید بخش خصوصی امر کشاورزی باید فعال‌تر از گذشته در صحنه باشد و مطالبه‌گرا عمل کرده و پافشاری کند.

وی اظهار کرد: اندازه و توان کشاورزی کشور با احساسات، خواسته‌ها و آرزوها قابل تحقق نیست بلکه باید با منطق دست به تحقق اهداف زد.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اعلام اینکه وضعیت کشاورزی در کشور محدود است، بیان کرد: باید با مبنای محدود به بهره‌وری مطلوب بنگریم.

این مسئول با تاکید بر اینکه معتقدم کشت برنج جز در استان‌های مازندران، گیلان و گلستان در دیگر استان‌ها انجام نشود، ادامه داد: این مهم به‌دلیل منابع محدود و مشکلات آب بوده و در این مهم باید منافع ملی لحاظ شود.

کشاورز گفت: همچنین باید سطح زیر کشت 2.5 میلیون هکتاری گندم در کشور به 2 میلیون هکتار کاهش یابد.

وی بیان کرد: مسئولان باید در راستای حمایت از کشاورزان سنگ‌اندازی نکرده و فضای رقابت سالم را بیشتر از گذشته کنند.