سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

کشت برنج در بیش از 9 هزار هکتار از اراضی شالیزاری نکا - نمایش محتوای خبر

 

 

کشت برنج در بیش از 9 هزار هکتار از اراضی شالیزاری نکا

حسن سلیمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به زیر کشت رفتن 9 هزار و 615 هکتار از اراضی شالیزاری نکا اظهار داشت: از مجموع اراضی زیر کشت برنج 5 هزار و 615 هکتار اختصاص به ارقام محلی و 4 هزار هکتار اختصاص به ارقام پر محصول دارد.

به گفته سلیمی، بخش عمده‌ای از کشت برنج در نکا به صورت سنتی و حدود 2 هزار و 500 هکتار از اراضی نیز به صورت مکانیزه کشت می‌شود.

مدیر جهادکشاورزی نکا افزود: تاکنون 8 هزار و 980 تن بذر گواهی شده رقم شیرودی و فجر توزیع و بیمه محصول برنج در مزارع شالیزاری نکا نیز در سطح 3 هزار و500 هکتار انجام شد.

وی گفت: کشت مجدد برنج نیز در شالیزارهای نکا از رونق فراوانی برخوردار است و بعد از برداشت برنج در مرحله اول کشت برنج در یک هزار هکتار از مزارع برنج به صورت رتون انجام می‌شود.

سلیمی اظهار داشت: سال گذشته 10 هزار هکتار از اراضی شهرستان نکا به کشت برنج اختصاص داشت که از این مساحت، 55 هزار تن شلتوک به دست آمد.

وی در ادامه با اشاره به اجرای طرح هجرت سه و احیای ارزش‌های جهادی بیان داشت: خدمات‌رسانی و محرومیت‌زدایی از روستاها و مناطق محروم  از جمله اهداف طرح هجرت است.

مدیر جهادکشاورزی نکا خاطرنشان کرد: طرح هجرت در راستای تحقق فرمان رهبر معظم انقلاب مبنی بر غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان برگزار شد که از بسیجیان در امور مربوط به کشاورزی به‌کارگیری شد.

سلیمی، ادامه داد: با برنامه‌ریزی انجام شده اکنون از نقش ارزنده این نیروها در بخش‌های مختلف کشاورزی از جمله آب و خاک، دام و طیور، زراعت و باغبانی و سایر طرح‌های کشاورزی استفاده می‌کنیم.

وی گفت: اعزام کاروان طرح هجرت بسیج سازندگی در جهادکشاورزی در مرحله اول اردیبهشت 15 نفر به مدت 300 نفر روز انجام شده است.

مدیر جهادکشاورزی نکا این طرح را طرح مشترک مدیریت جهادکشاورزی و بسیج سازندگی شهرستان عنوان کرد و گفت: این طرح با هدف به‌کارگیری این نیروها در بخش‌های مختلف کشاورزی و به منظور ارائه خدمات بهتر به بهره‌برداران این بخش و آشنایی با تولیدات، فعالیت‌ها و اجرای طرح‌های مختلف انجام شد.

سلیمی ادامه داد: بسیجیان به‌کارگیری شده در هجرت سه در طرح‌های فنی و زیربنایی، حفظ کاربری اراضی، جمع‌آوری آمار و اطلاعات کشاورزی، اصلاح‌نژاد دام روستایی، رکورد گیری و ثبت مشخصات، ترویج کشاورزی و شرکت‌های خدمات مشاوره‌ای فنی و مهندسی کشاورزی همکاری می کنند.