سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

کشاورزی مازندران در راهروهای مجلس - نمایش محتوای خبر

 

 

کشاورزی مازندران در راهروهای مجلس

کشاورزی در مازندران قدمتی 5 هزار ساله دارد و این شغل با زندگی مردم این استان پیوندی عمیق دارد.

هم اکنون نیز مازندران به عنوان استانی با مزیت کشاورزی ، در تولید 12 محصول از جمله برنج ، مرکبات و کیوی ، جوجه یک روزه ، مرغ ، آبزی پروری ، شیر و .... رتبه های برتر کشور را در اختیار دارد .

این استان با دارا بودن 3/2 دهم زمین های کشاورزی کشور ، بیش از 10 درصد ارزش افزوده تولید این بخش را به خود اختصاص داده است که 4 و نیم برابر میانگین کشوری است . ضریب کشت 35/1 مازندران در برابر میانگین 7/0 کشور نیز نشان از میزان حاصلخیزی و توانمندی های این استان دارد .

اما کشاورزی مازندران مدتی است حالتی بیمار گونه به خود گرفته است که ریشه را می توان در مسائل مختلفی مانند مدیریت ، دور بودن بهره برداران از علم روز ، نداشتن الگوی صحیح کشت ، فرسودگی تجهیزات و .... دانست . تا جایی که منجر به سفر رئیس و اعضای کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی به مازندران شد . سفری که نظرات کاملاً متفاوتی درباره آن بیان می شود . اما پیش از طرح این موارد باید به جایگاه کشاورزی مازندران و حتی شمال کشور در مجلس نگاهی گذرا داشت .

در اوج تبلیغات رسمی و غیر رسمی کاندیداهای نمایندگی مجلس نهم تقریباً همه کاندیداها در سخنرانی های پر شور خود از مظلومیت و محرومیت کشاورزی به شدت انتقاد می کردند . احمدی لاشکی ، فیاضی ، مقیمی ، نیاز آذری ، یوسفیان ملا و نمایندگان گیلان و گلستان بارها به این مسئله اشاره و تأکید داشتند پس از انتخاب ، تمرکز خود را بر کمیسیون کشاورزی مجلس خواهند گذاشت . اما هنگام تشکیل کمیسیون ها از مجموع 31 نماینده سه استان شمال کشور فقط یک نماینده از گلستان اولویت نخست خود  را کمیسیون کشاورزی اعلام کرد و به این کمیسیون راه یافت . سایر نمایندگان این استان ها نیز کمیسیون هایی مانند عمران ، برنامه و بودجه ، صنایع و معادن و آموزش را انتخاب کردند . حسین نیاز آذری (نماینده بابل ) هم اولویت نخست و دوم خود را به ترتیب برنامه و بودجه و کمیسیون عمران اعلام کرد اما به علت نداشتن شرایط عضویت ، نتوانست در کمیسیون های اعلام شده عضو شود و به ناچار به اولویت سوم یعنی کمیسیون کشاورزی رسید تا جمع نمایندگان سه استان کشاورزی کشور در کمیسیون تخصصی آن به عدد 2 برسد !!  اما سفر اعضای این کمیسیون به مازندران که با تبلیغات فراوانی نیز همراه بود را باید از دیدگاههای متفاوت بررسی کرد . رئیس کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در نشست با مسئولان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به وجود 34 میلیون هکتار زمین کشاورزی در کشور گفت : از ظرفیتهای کشاورزی کشور به ویژه سه استان شمالی به خوبی استفاده نمی شود .

رجایی بر ضرورت استفاده از علوم و فناوری های نوین در توسعه کشاورزی مازندران و کشور تأکید کرد و افزود : با روش های کنونی ، هزینه تولید بالاست که رغبت کشاورزان را به ادامه کار کاهش می دهد . وی تصریح کرد : تأمین به موقع کود و سم ، اجرای نامناسب طرح های مبارزه بیولوژیک ، قیمت پایین خرید و کمبود صنایع تبدیلی و فراوری محصولات کشاورزی از مسائلی است که مجلس برای رفع آنها آماده همکاری با دولت است . نیاز آذری عضو این کمیسیون هم با انتقاد از کم توجهی مسئولان به کشاورزان و کشاورزی در سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی گفت : از مصداق های دستیابی به اهداف نامگذاری امسال می تواند توجه به کشاورزی باشد اما وضع کنونی چندان رضایت بخش نیست .

عظیمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خرده مالکی را از مهمترین معضلات این بخش دانست و گفت : سرانه تملک زمین کشاورزی در مازندران فقط 7 دهم هکتار است در حالیکه دولت بر اساس مصوبه مجلس و به علت مقرون به صرفه نبودن نمی تواند حمایت خاصی از کشاورزان برای طرح های مکانیزاسیون در زمین های کمتر از یک هکتار انجام دهد . در این نشست اعضای کمیسیون کشاورزی تأکید کردند ، هر چه سریعتر معضلات کشاورزی شمال کشور به ویژه مازندران را بررسی و نتایج آن را پیگیری می کنند .

اما در بازگشت اعضای این کمیسیون این خبر اعلام شد : با پس گرفتن امضاهای نمایندگان مجلس از طرح استیضاح خلیلیان (وزیر جهاد کشاورزی ) حضور وی نیز در مجلس برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان مردم منتفی شد . با گذشت یک هفته از این سفر ، خلیلیان پنج شنبه هفته گذشته در حالی به مازندران سفر کرد که عظیمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان به همراه استاندار وهیأتی اقتصادی به چین سفر کرده است !

خلیلیان در این سفر با تأکید بر عزم جدی مسئولان برای رفع دغدغه های کشاورزان گفت : تحریم ها لطمه ای به کشاورزی کشور وارد نیاورده است . البته خلیلیان حدود 3 ماه پیش از افزایش قیمت کنجاله سویا و کاهش واردات آن به علت تحریم ها خبر داده بود که افزایش قیمت مرغ را تا 7700 تومان به دنبال داشت .

موسوی از کارشناسان مدیریت کشاورزی با اشاره به سخنان تکراری مسئولان و ضرورت همدلی و دلسوزی بیشتر برای رونق بخش کشاورزی استان گفت : بسیاری از این سخنان بارها از زبان مردم ، مسئولان و کارشناسان بیان شد اما از هم گسیختگی و فعالیتهای جزیره ای عامل اصلی ادامه همان روند است .

با توجه به موارد مطرح شده آیا می توان به نتایج این دو سفر امیدوار بود ؟ پاسخ آن در گذشت زمان است .