سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

کشاورزی در مازندران صرفه اقتصادی ندارد - نمایش محتوای خبر

 

 

کشاورزی در مازندران صرفه اقتصادی ندارد

صادق حسین‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره گردهمایی مدیران امور اراضی وزارت جهادکشاورزی منطقه یک کشور اظهار داشت: هدف از این گردهمایی تخصصی، رفع تداخل اراضی ملی و دولتی و حفظ کاربری اراضی و بررسی صدور مجوز جهت انباری در اراضی باغی است.

وی به بازدید وزیر جهادکشاورزی از مازندران و رفع مشکلات بخش کشاورزی اشاره کرد و افزود: نظر وزیر کشاورزی در جهت رفع تداخلال و عدم ایجاد مشکل برای بهره‌برداران بوده است.

حسین‌پور با بیان اینکه 12 اکیپ اجرایی و عملیاتی برای جلوگیری از تغییر کاربری برای 470 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی مازندران وجود دارد، گفت: این اکیپ‌ها در عرصه‌های کشاورزی حضور داشته تا با شناسایی متخلفان آنها را به مراجع قانونی معرفی می‌کنند.

سرپرست مدیریت امور اراضی سازمان جهادکشاورزی مازندران ادامه داد: این اکیپ‌ها با حضور بهنگام و شناسایی افرادی که اقدام به تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی زراعی می‌کنند با دادن اخطار مبنی بر جلوگیری از ساخت و ساز اولیه و مستندسازی اقدام می‌کنند و در صورت خلاف اخطار سازمان جهادکشاورزی و قانون‌شکنی به کار ساخت و ساز ادامه دهند، در صدور رای به امور اراضی کمک می‌کند که در هنگام قلع و قمع  بهانه و مظلوم نمایی متخلفان از آنها گرفته شود.

وی با اعلام اینکه آمار تغییر کاربری اراضی کشاورزی در مازندران نگران‌ کننده است، افزود: تاکنون حکم قلع و قمع بیش از 450 هکتار اراضی در مازندران صادر شده است.

حسین‌پور به ظرفیت بالای این استان در بخش کشاورزی و برخورداری از مواهب خدادادی اشاره کرد و افزود: در راستای مقابله با معضل تغییر کاربری و تفکیک اراضی، سرمایه‌گذاری باید در اراضی زراعی که دارای قابلیت کمتری است استفاده شود.

سرپرست مدیریت امور اراضی سازمان جهادکشاورزی مازندران اظهار داشت: بیشترین تغییر کاربری در شهرستان‌های جویبار، آمل، محمودآباد، تنکابن و چالوس به دلیل توریستی بودن بوده است که بسیار وحشتناک است.

وی به صرفه نبودن فعالیت‌های کشاورزی را از دلایل عمده تغییر کاربری در استان دانست و ادامه داد: به دنبال کشاورزان واقعی هستیم که خواهان توسعه کشاورزی هستند.

سرپرست مدیریت امور اراضی سازمان جهادکشاورزی مازندران با اشاره به کمبود نیروی انسانی و عدم امکانات در امور اراضی، گفت: به‌کارگیری متخصصان و کارشناسان حوزه کشاورزی در بحث تغییر کاربری بسیار موثر است.

{jcomments off}