سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

کشاورزان مازندرانی برای شخم و شیار شالیزارها اقدام کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

کشاورزان مازندرانی برای شخم و شیار شالیزارها اقدام کنند

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: کشاورزان برای مبارزه با علف‌های هرز نسبت به شخم و شیار شالیزارهای خود اقدام کنند.

کشاورزان مازندرانی برای شخم و شیار شالیزارها اقدام کنند

عبدالرحمن زاغی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، به اهمیت مبارزه زمستانه که ارزان‌ترین و ساده‌ترین روش مبارزه با کرم ساقه‌خوار برنج برای کاهش جمعیت انتقالی آفت به سال بعد است، اظهار کرد: انجام مبارزه زراعی شامل شخم و شیار شالیزارها و آب تخت‌کردن مزرعه در فصول سرد سال در مرگ و میر لاروهای باقیمانده در ساقه و پوشال برنج موثر است.

وی افزود: مبارزه مکانیکی شامل جمع‌آوری و از بین بردن علف‌های هرز مانند ارادله، پلم، اشکنی، وازمر، انواع مستک‌ها، شال تسبیح و گندجار می‌شود که تا فاصله یک متری مزرعه بر روی مرزها و حاشیه شالیزار وجود دارند و تا قبل از کشت جدید روی آن‌ها زمستان گذرانی می‌کند از روش‌های موثر در کاهش جمعیت است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: انجام مبارزه زراعی علاوه بر جلوگیری از انتقال آفت به سال زراعی آینده سبب کاهش مصرف حشره‌کش‌ها، سلامت محیط زیست، برقراری تعادل طبیعی و تولید محصول سالم می‌شود.

زاغی تصریح کرد: با توجه به فرا رسیدن زمان مناسب مبارزه زراعی به کشاورزان توصیه می‌شود هرچه سریع‌تر نسبت به شخم و شیار شالیزارها و از بین بردن علف‌های هرز اقدام کنند.