جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

کشاورزان برای سم‌پاشی وضعیت جوی را درنظر بگیرند - نمایش محتوای خبر

 

 

کشاورزان برای سم‌پاشی وضعیت جوی را درنظر بگیرند

مدیر جهاد کشاورزی ساری گفت: کشاورزان قبل از اقدام به سم‌پاشی از وضعیت جوی و عدم بارش باران در 24 تا 48 ساعت بعد از سمپاشی اطمینان حاصل کنند.

کشاورزان برای سم‌پاشی وضعیت جوی را درنظر بگیرند

طهمورث قاسم‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: هر گیاهی که به‌صورت ناخواسته در مزرعه رشد کند، علف هرز نامیده می‌شود که به‌صورت کمی و کیفی به محصولات کشاورزی خسارت وارد می‌کند.

وی، خسارت کیفی را شامل کاهش کیفیت محصول، کاهش ارزش غذایی و ایجاد مسمومیت و خسارت کمی در محصولات کشاورزی را شامل کاهش عملکرد و تولید در واحد سطح عنوان کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری به روش کنترل مکانیکی علف‌های هرز در محصولات کشاورزی اشاره کرد و افزود: استفاده از شخم و شیار با انواع ادوات کشاورزی و یا وجین دستی برای از بین بردن علف‌های هرز، کنترل مکانیکی گفته می‌شود.

قاسم‌نژاد تصریح کرد: رعایت تناوب زراعی، انتخاب ارقام مقاوم، عملیات خاک‌ورزی، انتخاب زمان کاشت مناسب، تنظیم آبیاری، رعایت عمق کاشت بذر و تراکم مناسب بوته در واحد سطح از انواع روش‌های مبارزه زراعی با علف‌های هرز است.

وی با بیان اینکه استفاده از موجودات زنده مانند جانوران، حشرات، قارچ‌ها و باکتری‌ها به‎عنوان دشمنان طبیعی برای کنترل علف‌های هرز در قالب مبارزه بیولوژیک با علف‌های هرز مطرح است، افزود: کنترل شیمیایی یا استفاده از علفکش به‌عنوان آخرین روش مبارزه با علف‌های هرز در صورتی‌که سایر روش‌ها به نتیجه نرسد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیر جهاد کشاورزی ساری تصریح کرد: کشاورزان قبل از اقدام به سم‌پاشی از وضعیت جوی و عدم بارش باران در 24 تا 48 ساعت بعد از سمپاشی اطمینان حاصل کنند، چراکه بارش باران باعث شسته شدن سم از روی علف‌های هرز می‌شود و وزش باد سبب عدم پاشش یکنواخت علف‌کش روی علف‌های هرز می‌شود.

قاسم‌نژاد با تأکید بر اینکه نباید در دماهای بالا و پایین از علف‌کش استفاده شود، گفت: از مخلوط علف‌کش‌هایی که قابلیت اختلاط ندارند، خودداری شود.

وی در پایان گفت: سم‌پاشی در هوای آفتابی شدید باعث ایجاد سوختگی روی برگ‌ها می‌شود و نیاز است بعد از هر سم‌پاشی داخل مخزن و نازل با آب و مواد شوینده شسته شود.