جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

کسری سالانه 2 میلیون تنی علوفه دامی در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

کسری سالانه 2 میلیون تنی علوفه دامی در مازندران

عضو هیأت مدیره اتحادیه دامداران مازندران از کسری 2 میلیون تنی علوفه دامی در مازندران در سال خبر داد و گفت: میزان مصرفه علوفه در مازندران سالانه 6 میلیون تن است.

کسری سالانه 2 میلیون تنی علوفه دامی در مازندران

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، محمود انگیزه عصر امروز در جلسه تخصصی بررسی مشکلات دامی استان مازندران در اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی مازندران اظهار کرد: نیاز سالانه مازندران به علوفه دامی 6 میلیون تن است که 4 میلیون تن در استان تولید می‌شود.

وی تصریح کرد: 2 میلیون تن علوفه برای تامین نیازمندی‌های دامی کسری داریم که بخشی از سایر استان‌ها و بخشی دیگر نیز از خارج کشور وارد می‌شود.

عضو هیأت‌مدیره اتحادیه دامداران استان مازندران یادآور شد: 2 میلیون تن علوفه با 20 تا 30 درصد افزایش قیمت نسبت به سایر استان‌ها در اختیار دامداران قرار می‌گیرد.

وی با اعلام اینکه کشت نباتات علوفه‌ای به عنوان کشت دوم به ویژه در مزارع پایین دست استان در برنامه کاری قرار می‌گیرد، خاطر نشان کرد: بالا بودن قیمت زمین و نداشتن توجیه اقتصادی و نیز عدم صرفه اقتصادی باعث می‌شود که کشاورزان چندان رقبتی برای کاشت علوفه نداشته باشند.

انگیزه به نیازمندی‌های دام استان مازندران به سبوس گندم نیز اشاره کرد و گفت: 8 هزار تن در ماه نیاز به سبوس گندم است که در استان تنها 4 هزار و 500 تن استحصال می‌شود.

وی با اعلام اینکه میزان سهمیه اختصاصی به اتحادیه دامداران نیز کاهش پیدا کرد، گفت: در دهه 80 بیش از 4 هزار و 500 تن سبوس سهم اتحادیه از کارخانه‌های آرد بود ولی در حال حاضر این میزان نیز کاهش پیدا کرد که دامداران مجبور به تامین سبوس از دیگر نقاط کشور هستند که هزینه تمام شده این محصول برای دامداران افزایش می‌یابد.

عضو اتحادیه دامداران مازندران با اعلام اینکه الگوی مناسب کشت گندم در مناطق بالادست استان وجود ندارد، یادآور شد: محصولات تولیدی گندم بالادست استان خارج از استاندارد و بی‌کیفیت است.