سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

کاهش 60 درصدی مصرف کودهای شیمیایی در فریدونکنار - نمایش محتوای خبر

 

 

کاهش 60 درصدی مصرف کودهای شیمیایی در فریدونکنار

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار گفت: در سال 94 اقدام به برگزاری 4 سایت الگویی در خصوص طیور بومی و سبزی و صیفی کردیم که تقویت اشتغال بومی و کاهش 60 درصدی مصرف کودهای شیمیایی در شهرستان محقق شد.

کاهش 60 درصدی مصرف کودهای شیمیایی در فریدونکنار

محمدرضا ضیایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان فریدونکنار اظهار کرد: مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان فریدونکنار در راستای ایجاد اشتغال برای زنان روستایی اقدام به برگزاری کلاس‌های متنوع و همچنین برگزاری چهار سایت الگویی شامل یک سایت سبزی و صیفی و سه سایت الگویی طیور بومی کرده است.

وی افزود: شناساندن فعالیت زنان در کشاورزی به عنوان یک ارزش اجتماعی، ایجاد اعتماد به نفس در زنان و توانمندسازی آنان، تولید طیور بومی از قبیل اردک و غاز و همچنین تولید انواع سبزی و صیفی به عنوان محصول ارگانیک از مهم‌ترین فعالیت جهادکشاورزی فریدونکنار برای توانمندسازی بانوان بوده است.

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار بر لزوم استفاده از ضایعات کشاورزی تاکید کرد و گفت: مبارزه با آفات در مزارع و باغات، حفظ ذخایر ژنتیکی و کاهش مصرف کود و سموم در دستور کار قرار دارد.

ضیایی تصریح کرد: این اهداف و اقدامات با برگزاری این سایت‌ها و به تبع آن افزایش دانش و آگاهی‌های لازم نتایج مثبتی را به همراه داشته است و در این زمینه همکاری فعالان این عرصه با مدیریت جهادکشاورزی شهرستان فریدونکنار مطلوب بوده است.

وی از تحقق مصرف بهینه سموم و کاهش تعداد دفعات مصرف آن به میزان 40 درصد، استفاده از سموم گیاهی و ارگانیک به جای سموم شیمیایی، کاهش مصرف کودهای شیمیایی به میزان 60 درصد و مصرف کودهای حیوانی به جای کودهای شیمیایی، اصلاح روش کاشت از سنتی به حالت کرتی، ردیفی و اصلاح روش‌های مبارزه با علف‌های هرز در شهرستان فریدونکنار خبر داد.

ضیایی بیان کرد: در ایام نوروز گشت‌های حفظ کاربری اراضی در مناطق هدف تداوم داشته و اخطارهای لازم نیز تسلیم خاطیان شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فریدونکنار از برگزاری موفق کشیک نوروزی و گشت مداوم اکیپ‌های حفظ کاربری اراضی خبر داد و خاطرنشان کرد: در راستای وظایف ذاتی و قانونی خود در حفظ و صیانت از اراضی زراعی و باغ‌ها به عنوان بستر تولید محصولات کشاورزی در ایام نوروز اقدام به اعزام اکیپ‌های گشت حفظ کاربری اراضی به طور مداوم در روستاها و مناطق هدف در دو نوبت صبح و عصر و تاکنون تعداد چهار فقره اخطار تسلیم خاطیان شده است.