سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

کاهش 43 درصدی واردات برنج در 4 ماهه امسال - نمایش محتوای خبر

 

 

کاهش 43 درصدی واردات برنج در 4 ماهه امسال

عزیزالله شهیدی‌فر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ساری با اشاره به اینکه در حال حاضر عملیات برداشت برنج در بیش از 50 درصد اراضی شالیزاری استان انجام شد، اظهار داشت: 70 درصد عملیات برداشت به ‌صورت مکانیزه و با استفاده از کمباین‌های ویژه برنج صورت گرفت که این امر سبب کاهش ضایعات و ریزش برنج شده ‌است.

وی بیان داشت: با توجه به مناسب بودن وضعیت هوای مازندران تا پایان مرداد ماه امسال عملیات برداشت ارقام محلی و زودرس برنج صورت گیرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی مازندران افزود: همچنین عملیات برداشت ارقام پرمحصول و میان‌رس برنج نیز با استفاده از کمباین‌های مخصوص برنج در حال برداشت است.

شهیدی‌فر تصریح کرد: نگرانی ما درباره قیمت برنج در بازار است که امیدواریم با افزایش آن پایداری تولید را حفظ کند و برای کشاورز مقرون به صرفه باشد.

وی با اعلام اینکه فعلاً از واردات برنج جلوگیری شده‌است، اظهار داشت: در فصل برداشت به مدت چهار ماه واردات صورت نمی‌گیرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی مازندران یادآور شد: در چهار ماهه نخست امسال واردات برنج نسبت به مدت مشابه سال گذشته 43 درصد کاهش داشته‌است.

شهیدی‌فر با بیان اینکه امسال مصرف سموم در اراضی شالیزاری مازندران کاهش چشمگیری داشته‌ است، افزود: به دلیل شرایط مساعد آب و هوایی اراضی کمتر مورد هجوم آفات قرار گرفتند.

وی با اشاره به اینکه نهاده‌های کشاورزی به میزان کافی در اختیار کشاورزان قرار گرفته‌ است، گفت: افراد می‌توانند به مراکز کشاورزی مراجعه کرده و نسبت به کشت رتون اقدام کنند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: توصیه ما این است که کشاورزان استان بیشتر به سمت کشت رتون و سایر نباتات علوفه‌ای سوق یابند تا کشاورزی برای آنان اقتصادی باشد.