جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

کاهش 25 میلیارد دلاری در مصرف سوخت میان‌تقطیر/ مصرف روزانه 700 میلیون‌ مترمکعب گاز در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

کاهش 25 میلیارد دلاری در مصرف سوخت میان‌تقطیر/ مصرف روزانه 700 میلیون‌ مترمکعب گاز در کشور

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه در سه سال گذشته 25 میلیارد دلار سوخت میان تقطیر مصرف نشد، گفت: با تحقق این مسأله سوخت طبیعی جای سوخت میان‌تقطیر را گرفت و در نتیجه این امر هوا آلوده نشد.

کاهش 25 میلیارد دلاری در مصرف سوخت میان‌تقطیر/ مصرف روزانه 700 میلیون‌ مترمکعب گاز در کشور

به گزارش خبرگزاری فارس از چالوس، حمیدرضا عراقی در مراسم افتتاحیه پروژه گازرسانی به روستاهای دهستان بیرون‌بشم بخش مرزن‌آباد در ابتدای امر با طرح سؤالی مبنی بر اینکه اگر نعمت گاز طبیعی نبود وضع کشور  به چه صورتی بود، سخنان خود را آغاز کرد و اظهار کرد: در کشور روزانه 700 میلیون‌متر مکعب گاز طبیعی مصرف می‌شود که معادل روزانه 4 میلیون بشکه است در حالی که تنها 2 میلیون بشکه صادر می‌شود.

وی به حقیقت وجودی پیامبرانی مانند حضرت داوود (ع) و سلیمان (ع) اشاره کرد و افزود: حضرت داوود (ع) که مظهر تلاش، کار و سازندگی بود و سلیمان (ع) نیز مظهر نعمت، شادی و امکانات بود و خداوند با نمایش این دو پیامبر در حقیقت خواست بگوید که انسان‌ها در مقام حضرت داوود (ع) باید صبر و تلاش کنند و مانند حضرت سلیمان (ع) به شکر‌گذاری بپردازند.

معاون وزیر نفت با تأکید بر اینکه مشترکان و مصرف‌کنندگان نعمت گاز طبیعی باید علاوه بر شاکر بودن بهینه مصرف کنند، تصریح کرد: هرگونه بی‌احتیاطی در مصرف این نعمت الهی سبب بروز اتفاقات ناخوشایندی در منازل می‌شود.

این مسؤول با اشاره به اینکه 70 درصد اتفاقات بسیار ساده است و با نصب و جانمایی نادرست لوله بخاری حادث می‌شود، افزود: در سه سال گذشته شرکت ملی گاز ایران از موفق‌ترین شرکت‌های کشور بوده چرا که سیاست بر این بود که اگر کسی کار کند و وجدان و اخلاق حرفه‌ای داشته باشد می‌تواند موفق شود.

عراقی واردات 4 میلیون معادل بشکه نفت به‌صورت طبیعی را یکی از استثنائات دولت برشمرد و اظهار کرد: با وجود تحریم‌هایی که بر کشور حاکم بود اما در همین زمان به 11 هزار روستای کشور گازرسانی شد، در حالی‌ که مجموع روستاهای برخوردار از نعمت گاز از ابتدای انقلاب تا ابتدای دولت تدبیر و امید 14 هزار روستا بود.

وی با اعلام اینکه امروزه نیروگاه‌های کشور 70 میلیون‌ لیتر سوخت لازم دارد، خاطر‌نشان کرد: این نیروگاه‌ها یا باید گازوئیل و مازوت مصرف کنند و یا گاز طبیعی مصرف کنند که در سال 92 حدود 35 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی و 35 میلیارد متر مکعب سوخت میان‌تقطیر مصرف می‌شد که در مجموع 70 میلیارد متر مکعب بود.

مدیر‌عامل شرکت گاز کشور با بیان اینکه در سال 93 مصرف گاز طبیعی به 50 میلیارد متر مکعب رسید و سوخت میان تقطیر به 20 میلیارد متر مکعب کاهش یافت، یادآور شد: در  سال گذشته گاز طبیعی به 58 میلیارد متر مکعب در نیروگاه‌ها رسید و سوخت میان تقطیر نیز 13 میلیارد متر مکعب بود. 

عراقی با اعلام اینکه امسال تصمیم داریم نیروگاه‌ها را به 65 ‌میلیارد متر مکعب گاز طبیعی برسانیم، گفت: با اجرای این امر در مجموع 9 میلیارد متر مکعب سوخت میان‌تقطیر در نیروگاه‌های کشور مصرف شود و این  یعنی در سه سال گذشته 25 میلیارد دلار سوخت میان‌تقطیر مصرف نشد و سوخت طبیعی جای آن را گرفت که در نتیجه این امر هوا آلوده نشد.