سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

کاهش نرخ بیکاری در تابستان امسال در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

کاهش نرخ بیکاری در تابستان امسال در مازندران

مرکز آمار ایران میانگین نرخ بیکاری سه ماهه تابستان سال 94 استان مازندران را 12.1 درصد اعلام کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نرخ بیکاری در این استان سه دهم درصد کاهش یافت.

کاهش نرخ بیکاری در تابستان امسال در مازندران

به گزارش خبرنگار ایرنا ،براساس گزارش مرکز آمار ایران میانگین نرخ بیکاری مازندران در تابستان سالجاری به 12.1 درصد رسید که این نرخ بیکاری در تابستان سال 93 حدود 12.4 درصد بود.
طبق این گزارش کمترین نرخ بیکاری در استان مازندران سه ماهه بهار سال جاری بود به گونه ای که نرخ بیکاری این استان در بهار سالجاری به 10.1 درصد رسید که در تابستان این نرخ با 2درصد افزایش به 12.1 درصد رسید.
همچنین نرخ مشارکت اقتصادی در مازندران در تابستان سالجاری به 41.7 درصد رسید که این نرخ فعالیت در بهار سالجاری حدود 42.1 درصد بود و با این آمار و ارقام میانگین نرخ مشارکت اقتصادی ( نرخ فعالیت) تابستانی در مازندران در مقایسه با بهار چهار دهم درصد کاهش نشان می دهد.
براساس گزارش مرکز آمار ایران ، مازندران از لحاظ نرخ بیکاری رتبه دهم کشور قرار دارد به گونه ای که نرخ بیکاری این استان از 20 استان کشور بالاتر و از 9 استان دیگر نیز کمتر است.
علاوه بر این نرخ بیکاری در مازندران برای تابستان سالجاری در مقایسه با دو استان شمالی گیلان و گلستان نیز بین 1.1 تا دو درصد بیشتر است.
استان مازندران طبق آخرین آمار ثبت احوال مازندران سه میلیون و 184 هزار نفر جمعیت دارد که در 22 شهر و سه هزار روستا سکونت دارند.
سند توسعه این استان شمالی کشور با داشتن حدود 10 درصد از ارزش افزوده بخش کشاورزی در کشور در این حوزه است و عمده افزایش نرخ بیکاری و یا کاهش آن نیز به رونق و کم رونقی بخش کشاورزی مربوط می شود.
استان مازندران با داشتن 600 هزار هکتار اراضی زیر کشت ( با احتساب کشت مجدد)بیش از 74 محصول کشاورزی تولید می کند که مهم ترین برنج با حدود یک میلیون تن و مرکبات 2.4میلیون تن است.
حدود 300 هزار نفر بهره بردار نیز در بخش کشاورزی استان مازندران فعالیت دارند .