سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

کارشناسان برای مرمت خانه خلیلیان بابل نظر می دهند - نمایش محتوای خبر

 

 

کارشناسان برای مرمت خانه خلیلیان بابل نظر می دهند

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و امور گردشگری شهرستان بابل ، گفت: این اداره 11کارشناس برای ارائه نظر کارشناسی برای مرمت خانه خلیلیان بابل معرفی کرد.

کارشناسان برای مرمت خانه خلیلیان بابل نظر می دهند

التفات اباذری روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، درباره آخرین وضعیت بنای تاریخی خانه خلیلیان شهرستان بابل که به ثبت ملی نیز رسیده است، افزود: این بنا در حقیقت کاملا ویران شده است؛ با این وجود در نشست مشترک با اداره اوقاف و امور خیریه، دادستان، یکی از نمایندگان مردم بابل در مجلس قرار شد تا کارشناسانی از طرف ادارات اوقاف و میراث فرهنگی برای ارائه نظر کارشناسی به منظور مرمت و بازسازی بنا معرفی شوند.
وی اضافه کرد: میراث فرهنگی طبق وعده روز گذشته بیست و پنجم بهمن ماه 11 کارشناس معرفی و رونوشت آن را برای اداره اوقاف ارسال کرده است اما تاکنون رونوشتی از معرفی کارشناس از سوی اوقاف به دست ما نرسیده است.
وی دراین باره که حداقل اداره میراث فرهنگی که متولی آثار ثبتی است، دست از پیگیری نکشد، گفت: هیچگاه دست از پیگیری نکشیده ام اما وقتی بودجه کل میراث فرهنگی استان 2 میلیارد تومان است و یک میلیارد و 985 میلیون تومان آن صرف حقوق کارمندان، کارکنان پروژه ای و شرکتی می شود دیگر چیزی برای حفظ و مرمت آثار باستانی و تاریخی در استان باقی نمی ماند.
اباذری در پاسخ به این سوال ایرنا که هزینه مرمت خانه خلیلیان چقدر است و این هزینه قرار است از کجا تامین شود، گفت: دقیقا نمی دانم برای مرمت خانه خلیلیان چقدر هزینه نیاز است و به همین دلیل قرار است کارشناسان اوقاف و میراث فرهنگی با کارشناسی ساختمان، روی این موضوع نظر کارشناسی خود را اعلام کنند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و امور گردشگری شهرستان بابل با قدردانی از تلاش مردم بابل و خیرین در حفظ میراث فرهنگی، تصریح کرد: در حال حاضر خیرین و مردم فرهنگ دوست بابل کارها را پیش می برند و اگر نبود مقاومت آنها در برابر تخریب ساختمان خانه خلیلیان، چه بسا تا الان چیزی از این ساختمان باقی نمی ماند .
وی افزود: خیرین و مردم هیچگاه دست از تلاش برنداشته و همچنان پیگیر موضوع هستند و مطمئنا برای مرمت خانه خلیلیان نیز هزینه خواهند کرد.
به گزارش ایرنا، خانه قاجاری خلیلیان بابل میراثی ماندگار از عهد قاجار محل برگزاری روضه و حضور علمای بزرگ از جمله مرحوم آیت الله بیکایی و مرحوم آیت الله هادی روحانی بود که بیش از یک ماه است که به دستور اداره اوقاف در چندین مرحله در دست تخریب قرار گرفت.
در آخرین نشست اوقاف و میراث فرهنگی به همراه دادستان بابل قرار شد کارشناسانی برای ارزیابی هزینه مرمت این ساختمان از سوی این دو نهاد معرفی شوند که براساس آن نشست روز گذشته موعد معرفی کارشناس بود.