سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

کاربردی کردن صنایع دستی برای جوانان نیاز به سلیقه شناسی علمی دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

کاربردی کردن صنایع دستی برای جوانان نیاز به سلیقه شناسی علمی دارد

' بهمن نامور مطلق ' روز چهارشنبه در نشست هم اندیشی هنرمندان صنایع دستی مازندران با معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور در ساری از مازندران به عنوان یک سرمایه ملی طبیعی و فرهنگی کشور یاد کرد و گفت: هنرمندان این استان به عنوان مهترین سرمایه نیروهای انسانی نیز همواره در کشور زبانزد هستند.

وی با بیان اینکه برنامه های مختلفی برای حمایت از هنرمندان صنایع دستی در دست اجرا داریم ، اضافه کرد: کارگروه احیا صنایع دستی در استان های کشور شکل گرفته است.

نامور مطلق تصریح کرد: صنایع دستی در دهه اخیر دچار مشکل جدی شده است و تا زمانی که باور و اعتقاد به اهمیت صنایع دستی ایجاد نشود ، نمی توان این صنعت را احیا کرد.

وی با اشاره به اینکه امروز صنایع دستی مورد جدی دولت یازدهم قرار گرفته است، بیان داشت: باور و اعتقاد به صنایع دستی علاوه بر هویت بخشی آن به اقتصادی بودن آن بوجود آمده است.

وی گفت: نظریه و تئوری توسعه صنایع دستی وجود دارد و معاونت صنایع دستی از هر گونه پیشنهاد و طرح های احیا صنایع دستی از سوی هنرمندان و اساتید دانشگاهی استقبال می کند.

وی تاکید کرد: هنرمندان صنایع دستی مهمترین افراد به عنوان خبره های این صنعت می توانند راهکار رسیدن به توسعه صنایع دستی را ارایه کنند.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی گفت: صنایع دستی تا سال گذشته در حال انقراض بوده و در وضعیت تخریب ،صنابع دستی را تحویل و در یک سال اخیر وضعیت صنایع دستی را از تخریب به تثبیت تولید رساندیم.

وی اظهار داشت: دولت برای هنرمندان صنایع دستی امید آورده است و تسهیلات را در نظر گرفته است.

به گفته نامور مطلق ،امروز کارگاه های کوچک صنایع دستی از حالت سرخوردگی و تعطیلی در حال احیا است.

وی بیان داشت: پس از توجه به تولید امروز به بازرگانی به عنوان محور توسعه صنایع دستی توجه جدی شده است .

وی توسعه صنایع دستی را منوط به بازرگانی دانست و بیان داشت: امسال تسهیلات بیشتری به حوزه بازرگانی تخصیص یافته است .

وی گفت: امروز در شرایط نابرابری با دیگر کشورهای دنیا مواجه هستیم و اگر مقوله انرژی هسته ای به نتیجه برسد به طور یقین وضعیت صنایع دستی قابل رقابت با دنیا خواهد شد.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی گفت: صنایع دستی را باید دانش بنیان کنیم و در صدد ایجاد راه اندازی دانشگاه علمی و کاربردی صنایع دستی هستیم.

وی یکی از مشکلات هنرمندان صنایع دستی را نبود طراحی جدید و مواد اولیه دانست و گفت: به این مقولات باید توجه شود.

وی گفت: زیبا شناسی مردم عوض شده و باید زیبا شناسی کالاهای صنایع دستی را متناسب با ذائقه مردم تغییر بدهیم و این امر با دانش بنیان کردن صنایع دستی بوجود خواهد آمد.

نامور مطلق گفت: حس ترحم به صنایع دستی را باید از بین ببریم و استفاده از صنایع دستی را باید اثر گذار کنیم.

وی ارزش افزوده کالای صنایع دستی و هویت زایی آن را بسیار بالا دانست و بیان داشت: اگر این به باور و اعتقاد تبدیل شود ، شاهد توسعه صنایع دستی خواهیم بود.

وی اضافه کرد: انگیزه زیادی برای خلق و توسعه صنایع دستی در کشور وجود دارد و می توان از اثر گذاری هویت زایی آن بدون کمک دولت به توسعه برسیم.

به گفته معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی ،هنوز مدیران ارشد متوجه امتیازات صنایع دستی نشدند و در بستن بودجه و تخصیص اعتبارات به این امر توجه کامل نمی کنند.

وی گفت: سبک زندگی مردم تغییر کرده است و محصولات صنایع دستی را باید دراین سبک زندگی وارد کنیم.

وی تصریح کرد: امروز عکس هنرمندان خارجی در اتاق های جوانان ما راه پیدا کرده است و اگر صنایع دستی متناسب با سلیقه های جوانان تولید شود می تواند جایگزین عکس های هنرمندان خارجی باشد.

نامور ادامه داد: یکی از بخش های درحال رشد کشورهای مختلف دنیا محصولات صنایع فرهنگی و دستی است و در عصر نرم افزاری صنایع فرهنگی در زندگی مردم جایگاه مهمی پیدا کرده است.

وی گفت: جوانان به هنرهای سنتی بیشتر توجه می کنند.

وی خاطر نشان کرد: امسال 40درصد وضعیت بازرگانی داخلی و صادرات محصولات صنایع دستی کشور نسبت به سال قبل بهتر شده است.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی از را اندازی خانه صنایع دستی استان های کشور خبر داد و گفت: جوانان به ویژه دانش آموزان می توانند در این خانه حضور پیدا کرده وهویت خود را از طریق محصولات صنایع دستی پیگیری و آشنا شوند.

{jcomments off}