جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

کاخ چای خوران چالوس مجتمع پذیرایی می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

کاخ چای خوران چالوس مجتمع پذیرایی می شود

معاون میراث اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران از تبدیل کاخ چای خوران چالوس به مجتمع پذیرایی خبر داد .

کاخ چای خوران چالوس مجتمع پذیرایی می شود

مهدی ایزدی روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت که مدیریت بهره برداری از این کاخ در چارچوب طرح واگذاری بناهای تاریخی ، به بخش خصوصی سپرده شد و از این طریق به مجتمع چای خوری تبدیل می شود .
وی افزود : خانه منوچهری آمل و خانه رمدانی ساری نیز قابلیت واگذاری به بخش خصوصی را دارند و برنامه ریزی برای واگذاری آنها از طریق مزایده در دستور کار قرار دارد .
ایزدی گفت : کاخ چای خوران چالوس با انجام مزایده و عقد قرارداد 10 ساله به بخش خصوصی واگذار شد و در صورت رضایت از اجرای طرح ، آمادگی برای ادامه فعالیت و تمدید مدت اجاره آن وجود دارد .
معاون میراث اداره کل میراث فرهنگی کاربری پیشنهادی برای واگذاری خانه منوچهری آمل و خانه رمدانی ساری را هم اقامتی ، پذیرایی و خدمات گردشگری اعلام کرد و از بخش خصوصی علاقه مند خواست با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی صندوق احیا و بهره برداری بناها و اماکن تاریخی کشور ، برای شرکت در مزایده ثبت نام کنند .
وی ابراز امیدواری کرد که با حضور و فعالیت بخش خصوصی برای مدیریت و ایجاد فضاهای گردشگری در آثار باستانی و تاریخی زمینه و بستر بهتری برای گسترش این صنعت در مازندران فراهم شود .
ایزدی تعداد آثار باستاتی و تاریخی ثبت شده مازندران را حدود 700 اثر اعلام کرد و گفت که از این تعداد 45 اثر متعلق به میراث فرهنگی است و بقیه در اختیار ادارات و نهادهای دیگر همچون اوقاف و امور خیریه قرار دارد .
واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی بر اساس بند ' ز ' ماده 114 قانون برنامه چهارم توسعه کشور با تشکیل صندوق احیای بناهای تاریخی در سال ۱۳۸۴ در دستور کار قرار گرفت .
این صندوق کارش را از سال ۱۳۸۵ با تصویب اساسنامه اش در هیات وزیران آغاز و بر اساس آخرین گزارش های رسمی تا آذر ماه امسال مجوز واگذاری ۲۶۹ بنا را از هیات دولت دریافت کرد .
کاخ چای خوران چالوس ، از بناهای مربوط به دوره پهلوی اول در جنوب میدان معلم چالوس و در محوطه کاخ و جنب دادگستری واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۵۳ به شماره ۱۰۴۵ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.
کاخ چایخوران در محوطه ای به وسعت حدود چهار هزار متر مربع و در یک طبقه و زیرزمین ساخته شده است. دو ورودی اصلی بنا در ضلع های شرقی و غربی واقع هستند و فضاهای داخلی ساختمان از دو بخش اصلی و خدماتی تشکیل شده است که با راهروی میانی به هم متصل می شوند . بخش اصلی این بنا شامل بالکن ستون دار شمالی و دو تالار مربع شکل در قسمت جنوبی و یک تالار مستطیلی در جهت شمالی- جنوبی است که با تزئینات گچ بری مزین شده است. بخش خدماتی شامل دو اتاق و آبدارخانه و دو ایوان در قسمت های شرقی و غربی است.