جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

چلچلا - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

چلچلا

Loading the player...

ویژه برنامه ای به مناسبت فرا رسیدن عید سعید غدیر خم به تهیه کنندگی رقیه یحیی زاده است که در شب عید(29 شهریور) از ساعت 21:10 به مدت 90 دقیقه،بطور زنده از سیمای مرکز مازندران پخش می شود.
«غدیر» عصاره و نتیجه خلقت و چکیده تمام ادیان الهی و خلاصه مکتب وحی است و صرفا واقعه‏ای تاریخی نیست. این نام مقدس، عنوان عقیده ما و اساس دین است. غدیر ثمره نبوت و میوه رسالت است .غدیر تعیین کننده خط‏مشی مسلمانان تا آخرین روز دنیاست. غدیر ماجرایی سرنوشت‏ساز است که «خطبه غدیر» شاخص‏ترین و زنده‏ترین سند آن است.
حادثه غدير حادثه بزرگي است و عيد غدير عيدي بزرگ و شايد شريفترين عيد مسلمانان است.
«غدير» در زبان عربي به معني گودال و «خم» نام محلي نزديك منطقة «جحفه» است. كه در آن روزگار چشمه‌اي روان و درختاني كهنسال داشت. به دليل موقعيت سوق الجيشي «غدير خم» حاجيان شهرها و سرزمين‌هاي مختلف عربستان پس از انجام مناسك حج و هنگام بازگشت به شهر و ديارشان در اين منطقه از هم جدا مي شدند. آنچه نام اين محل را در تاريخ اسلام مهم و به يادماندني كرده است به سال دهم هجري و تصميم  پيامبر اسلام (ص) براي زيارت خانه خدا و به جا آوردن مراسم حج و اعلام ايشان مبني بر اينكه امسال آخرين حج ايشان خواهد بود.
غدير يك سرزمين نيست، چشمه اى است كه تا پايان هستى مى جوشد، كوثرى است كه فنا برنمى دارد، افقى است بى كرانه و خورشيدى است عالمتاب.
و غدير، روز حماسه جاويد، روز ولايت، روز امامت، روز وصايت، روز اخوت، روز رشادت و شجاعت و شهامت و حفاظت و رضايت و صراحت ‏شناخته شد. روز نعمت، روز شكرگزارى، روز پيام رسانى، روز تبريك و تهنيت، روز سرور و شادى و هديه فرستادن، روز عهد و پيمان و تجديد ميثاق، روز تكميل دين و بيان حق، روز راندن شيطان، روز معرفى راه و رهبر، روز آزمون، روز يأس دشمن و اميدوارى دوست و خلاصه روز اسلام و قرآن و عترت، روزى كه پيروان واقعى مكتب حيات‏بخش اسلام آن را گرامى مى دارند و به همديگر تبريك مى ‏گويند.
گزارش-موسیقی-وله-مهمان برنامه و ... از آیتمهای این برنامه می باشد.

 

سال تولید: شهریور1395

مجری:سید مرتضی عمادی

دستیار:رقیه احمد زاده عالمی- صدیقه قاسمی
تصویر برداران:ذاکری-درواری-قاسمپور
صدابردار:کاظمی
نور:تقی قاسمپور
دستیار صدا:حسین شاملی
تدوینگر:امراء
کارگردان:فردین بیطرف
منشی صحنه:زهره صفرنژاد
نویسنده:رقیه یحیی زاده
گزارشگر:محمد پناهیان