سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۸ مرداد ۱۴۰۰

چله شو - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

چله شو

تهیه کننده : رقیه یحیی زاده

منشی صحنه و دستیاراول: مهدی نظری

نویسنده: حسین قربانی

مجری : رحمان قدمی

کارگردان : فردین بی طرف

گرافیست: علی عباسی

هماهنگی سیما: مهدی ستایش

تدوین گر: علیرضا امراء

تصویربردار: تقی قاسم پور

نورپرداز: تقی قاسم پور

دستیار نور: جمشید صادقی

صدابردار: مرتضی کاظمی

دستیارصدابردار: فرشید عنایتی

گزارشگر: محمد پناهی

طراح صحنه : رقیه یحیی زاده

دستیاردوم: صدیقه قاسمی

 

چله شو عنوان برنامه ای است به تهیه کنندگی رقیه یحیی زاده که به صورت زنده و ضبطی به مدت 180 دقیقه ویژه شب یلدا از سیمای مازندران پخش می شود.

این رسم شیرین ایرانی ها هر سال با گرمی خاصی باشکوه تر از سال قبل برگزار می شود و روزی خاطره انگیز را رقم می زند. نمی توان با اطمینان نظر داد که در ابتدا رسم برگزاری شب یلدا چگونه به وجود آمد اما دلایل  زیادی برای آن گفته شده است. در زمان های باستان، ایرانی ها از راه کشاورزی روزگار می گذراندند و با تغییر فصل های سال کارهای آن ها هم رنگ و بوی متفاوت به خود می گرفت. ایرانی های باستان به تجربه فهمیدند که همین که شب اول زمستان فرا می رسد به طولانی ترین شب سال می رسیم و بعد از آن روزها بلندتر می شود برای همین هم این شب را شب تولد خورشید می دانستند. آن ها بر این باور بودند که تاریکی سمبل اهریمن و روشنایی سمبلی از خیر است برای همین هم در طولانی ترین شب سال برای از بین رفتن اهریمن جشن می گرفتند و شادی می کردند. آن ها در این شب سفره ای بزرگ پر از میوه و آجیل پهن می کردند و سعی می کردند تا صبح نخوابند و شب را با قصه گویی بگذرانند. اینکه بعد از شب یلدا روزها بلندتر از روزهای قبل می شود یعنی اینکه خورشید توانسته بر تاریکی پیروز شود. جالب است بدانید که رومی های باستان هم به تقلید از ایرانیان این  شب را جشن می گرفتند و حتی عده ای از آن ها تولد حضرت عیسی را در همین شب می دانسته اند.

برای شام شب یلدا معمولا غذاهایی مثل انار پلو، سبزی پلو با ماهی و زرشک پلو و …  پخته می شود تا جشن و دورهمی شب یلدا کامل تر  شود. در روستاها و شهرهای کوچک ایران در زمان های قدیم معمولا خانواده ها این شب را با نشستن در زیر کرسی های گرم می گذراندند، کرسی هایی که مطمئنا نشستن در دور آن ها مزه دیگری داشت. چند روز مانده به شب یلدا حال و هوای خاصی شهر را فرا می گیرد، خیابان ها شلوغ تر از قبل می شود و مردم زیادی را در میوه فروشی ها و آجیل فروشی ها می بینید که در حال خرید هستند تا این شب را هر چه باشکوه تر برگزار کنند. با اینکه در بیشتر شهرهای ایران یلدا به یک شکل سپری می شود اما در بعضی از شهرها هم آداب و رسومی خاص برای گذراندن این شب وجود دارد.

آیتم های برنامه : موضوع آشنایی با آئین و رسوم شب یلدا، غزل‌خوانی و قصه‌خوانی با پخش گزارش‌هایی از خریدهای شب یلدا، معرفی آجیل و شیرینی‌های محلی و آشنایی با بازی های محلی و ... .

سال تولید: 1399