سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

چله شو - نمایش محتوای صدا

 

 

چله شو

تهیه کننده : مهدی اوشیب نتاج

گویندگان : محمد محمدخانی ، فاطمه محمدی نژاد

نویسنده : مهدی اوشیب نتاج

 

«چله شو» عنوان برنامه ترکیبی ساده با موضوع شب یلدا و فرهنگ مازندرانی به مدت 120 دقیقه از ساعت 19:30 الی21:55 به صورت زنده به تهیه‌کنندگی مهدی اوشیب نتاج تولید و پخش می شود.

یلدا از جشن های باستانی و کهن ایرانیان است و آنقدر اهمیت زیادی دارد که حتی در شعر و ادبیات ایران هم از آن بسیار یاد شده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید یلدا یعنی تولد و ابوریحان بیرونی آن را تولد خورشید می داند. حتما بارها از زبان بزرگ تر ها شنیده اید که به جای شب یلدا از شب چله استفاده می کنند این به این دلیل است از اول زمستان تا ۱۰ بهمن را چله بزرگ و اوج سوز و سرمای زمستان می دانند.

یکی از سنت های باستانی ایرانیان که بعد از گذشت سالیان همچنان به قوت خود باقی ست شب یلداست. این جشن در میان خانواده های ایرانی اهمیت زیادی دارد و ایرانی ها هر سال این سنت دیرینه را زنده نگه می دارند. در طولانی ترین شب سال دور هم جمع می شویم، خوراکی های خوشمزه می خوریم و فال حفظ می گیریم. یلدا سنتی زیباست که از نیاکانمان به یادگار مانده و در آن با برگزاری جشنی شاد به استقبال زمستانی سرد می رویم. حتما برایتان جالب است که بدانید یلدا چگونه شکل گرفت و چه شد که به یکی از بزر گ ترین جشن های ملی ایران تبدیل شد.

پیوند آخرین شب باشکوه پاییزی با فصل سپید زمستان عنوان جشنی است به نام شب یلدا که در گستره وسیع ایران کهن، رنگین کمان زیبای اقوام  را  بر سر سفره‌ای با شکوه  و صمیمی گرد هم می آورد. این دورهمی بزرگ خانواده بزرگ ایرانی؛ با پیوند نسل قدیم وجدید، شبی شاد و بیاد ماندنی وخاطره‌ای دلنشین برای ایرانیان برجای می‌گذارد. لذت ناشی از میراث رسم کهن شب یلدا با در آمیختن ادبیات دیرین وبومی، آنچنان شوروشعفی ایجاد می‌کند که  تا مدت  زیادی اذهان را شیرین وتازه نگه می‌دارد. برهمین اساس، صداوسیمای مازندران همچون دیگر رسانه‌ها برنامه‌هایی ویژه آیین با شکوه شب یلدا که در زبان محلی «چله شو» نامیده می شود؛ تهیه، تولید  و پخش می‌کند.

سال تولید: 1399


پربيننده ترين توليدات راديو

جدیدترین تولیدات رادیو