سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

چله نشینی در شب یلدای شبکه مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

چله نشینی در شب یلدای شبکه مازندران

چله نشینی در شب یلدای شبکه مازندران

     پیوند آخرین شب باشکوه پاییزی با فصل سپید زمستان عنوان جشنی است به نام شب یلدا که در گستره وسیع ایران کهن، رنگین کمان زیبای اقوام  را  بر سر سفره‌ای با شکوه  و صمیمی گرد هم می آورد. این دورهمی بزرگ خانواده بزرگ ایرانی؛ با پیوند نسل قدیم وجدید، شبی شاد و بیاد ماندنی وخاطره‌ای دلنشین برای ایرانیان برجای می‌گذارد. لذت ناشی از میراث رسم کهن شب یلدا با در آمیختن ادبیات دیرین وبومی، آنچنان شوروشعفی ایجاد می‌کند که  تا مدت  زیادی اذهان را شیرین وتازه نگه می‌دارد. برهمین اساس، صداوسیمای مازندران همچون دیگر رسانه‌ها برنامه‌هایی ویژه آیین با شکوه شب یلدا که در زبان محلی «چله شو» نامیده می شود؛ تهیه، تولید  و پخش می‌کند.

صدا:
      ویژه برنامه «شب‌های ایران» به تهیه‌کنندگی بهمن یدالهی و اجرای مریم دلفانی با موضوع معرفی آداب و رسوم شب یلدا در مازندران و استان‌های کشور و همدلی با مردم زلزله‌زده غرب کشور به نویسندگی لطف ا... سعیدی و گزارش محمد امینی از ساعت 30 دقیقه بامداد تا 2 بامداد روز 30 آذر به صورت زنده روی آنتن صدای مرکز مازندران می‌رود. نگاهی به جایگاه کتاب حافظ و شعرخوانی در این شب در بین ایرانیان، پخش ترانه هایی متناسب با آغاز فصل زمستان، از دیگر بخش های این ویژه برنامه خواهد بود.
       برنامه «نماشون» به صورت ترکیبی نمایشی به تهیه کنندگی علی صادقی و اجرای رحمان قدمی و الهه جباری و با گزارش‌های محمد محمدخانی از ساعت 17:30 روز پنجشنبه به مدت 90 دقیقه و به صورت زنده از رادیو مازندران پخش می شود. در این برنامه به معرفی آداب و رسوم مردم مازندران، بازارهای محلی، دورهم نشینی‌ها و معرفی خوردنی‌های شب یلدا در قالب نمایش و همدلی با مردم زلزله‌زده کرمانشاه و ترغیب مردم به کمک به مناطق زلزله‌زده می‌پردازد.
«یلدا شو» ویژه برنامه‌ای است به تهیه‌کنندگی لطف ا... سعیدی‌فر و گویندگی سید جمال موسوی و روفیا رحمانی به مدت 60 دقیقه از ساعت 22 به صورت ضبطی با موضوع آشنایی با آئین و رسوم شب یلدا، غزل‌خوانی و قصه‌خوانی با پخش گزارش‌هایی از خریدهای شب یلدا، معرفی آجیل و شیرینی‌های محلی و آشنایی با بازی های محلی از  غلامرضا علی‌نژاد و محمد امینی و نیز تولید و پخش می شود.
«چله شو» برنامه ترکیبی ساده با موضوع شب یلدا و فرهنگ مازندرانی به مدت 30 دقیقه از ساعت 20:30 الی 21 به صورت ضبطی به تهیه‌کنندگی فرهاد قلی نژاد و نویسندگی لطف ا...سعیدی فر و گزارش محمد امینی تولید و پخش می شود.
سیما:
      «شب چله» عنوان ویژه برنامه‌ای است به تهیه‌کنندگی رقیه یحیی‌زاده و کارگردانی فردین بیطرف، پنجشنبه 29 آذر از ساعت 21:05 به مدت 120 دقیقه به صورت زنده با حضور هنرمندان، ورزشکاران و کارشناسان فرهنگ بومی، پخش گزارش ویژه شب یلدا، شب نشینی‌ها و خریدهای شب یلدا و نیز ترانه‌های ویژه با حضور خواننده‌های محبوب، به نمایش آئین و رسوم کهن نقاط مختلف استان می‌پردازد.
    سیمای مازندران همچنین با پخش فیلم داستانی «چله شو» از ساعت 17:30 پنجشنبه 29 آذر، مخاطبان مازنی را با آداب و رسوم استان در شب یلدا آشنا می کند. «چِله شو» به معنی «شبِ چله» عنوان فیلم داستانی است به تهیه کنندگی علی‌اکبر پارسی‌نژاد، نگاهی به شب یلدا و آداب و رسوم در این شب دارد. همچنین همدلی و همیاری مردم مازندران، احترام به طبیعت، دور هم‌نشینی، داستان سرائی و آواز خوانی نیز در این فیلم داستانی به نمایش گذاشته می شود.
معاونت اطلاعات و اخبار
  پخش گزارش موضوعی ویژه بازار شب یلدا در مازندران ونگاهی به زلزله زدگان غرب استان در مجموعه خبری 20:47 و ساعت 23 شب چهارشنبه 29 آذرماه به مدت دو دقیقه با گزارش زینب دیوارگر و تصویربرداری حجت ا... باباپور و گزارش موضوعی ویژه شب یلدا با محوریت آداب و رسوم یلدا در مازنران و نگاهی به زلزدگان کرمانشاه درمجموعه خبری 20:45 و 23 پنجشنبه 30 آذر با گزارش سیده حکیمه موسوی و تصویربرداری حسن پایندان از جمله برنامه های مدنظر معاونت اطلاعات و اخبار خواهد بود.