جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

چرخه اعتیاد به سمت مصرف مواد مخدر صنعتی پیش می رود - نمایش محتوای خبر

 

 

چرخه اعتیاد به سمت مصرف مواد مخدر صنعتی پیش می رود

به گزارش خبرنگار مهر، جواد واحدی صبح شنبه در شورای هماهنگی مواد مخدر شهرستان، آموزش و اطلاع رسانی برای پیشگیری از اعتیاد را امری ضروری دانست و گفت: تنها حرف زدن درباره اثرات منفی مواد مخدر در جامعه کافی نیست.

وی با تاکید بر اینکه مصرف مواد صنعتی مواد مخدر مسل جوان را بشدت تهدید می کند تصریح کرد: رسانه ها اهمیت کلیدی در اطلاع رسانی و پیشگیری از اعتیاد دارند.

وی یادآور شد: بازدید از مراکز نگهداری معتادان و آشنا شدن با اینکه چگونه مواد مخدر یک انسان را به تباهی می کشاند بهترین راه برای پیشگیری از اعتیاد است و به خانواده هاتوصیه می شود تا  بحث مواد مخدر و آسیب های آنها را مطرح کرده و نسبت به اطلاع رسانی به فرزندان خود اقدام کنند.

واحدی با تاکید بر اینکه باید در کاهش آسیب ها ی فردی، اجتماعی و خانوادگی گام برداشت گفت: دیگر زمانیکه بخواهیم مسئله مواد مخدر را مخفی کنیم گذشته است و راهی جز مبارزه آشکار و همچنین بیان کردن معضلات وشاخه های منفی آن به جوانان وجود ندارد.

وی خطاب به اعضای شورای فرهنگی شهرستان اظهار داشت : مسئولین نهادهای فرهنگی شهرستان با جدیت ،آگاه سازی و اطلاع رسانی را در مدارس ،دانشگاه ها و خانواده ها پیگیری و در این زمینه همت بیشتری از خود نشان دهند.

رئیس شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدرشهرستان ساری می گفت: یکی از مباحث مورد اشاره در آیین نامه تعیین تکلیف و مراقبت های پس از خروج از مراکز درمانی که توسط مقام عالی قضایی ابلاغ شد ایجاد مراکز توانمندسازی و جامعه پذیری معتادان بهبودیافته است.

فرماندار ساری از 112 مرکز مجاز درمانی شامل ماده 15 این شهرستان خبر داد و اضافه کرد: این مراکز شامل کمپ ها ،مراکز درمان سرپایی دولتی و غیر دولتی،مراکز سوء مصرف مواد مخدر ،به اضافه یک مرکز ماده16 میباشد . البته سازمان های مردم نهاد در حوزه مواد مخدر شامل 8 مرکز تحت عنوان CBO و 15 مرکزNA نیز فعالیت دارند .

وی مراکزغیر مجازدر شهرستان را 2 مورد اعلام کرد که با هماهنگی های به عمل آمده در اسرع وقت تعطیل گردید

رئیس شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: تحقیقات بعمل آمده در حوزه اشتغال و بیکاری بررسی ها نشان داده است که افراد تحصیلکرده و شاغل بیشتر درگیر اعتیاد هستند که این نشان می دهد نمی توان از بیکاری به عنوان عامل اصلی در اعتیاد یاد کرد.

واحدی رییس شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدرگفت : در راستای مبارزه با مواد مخدر اجرای طرح و مانور در راستای کاهش آسیب در سطح شهرستان صورت گرفت.

واحدی اقدامات مقابله ایی در راستای مبارزه با مواد مخدر در روستاها را بسیار امر مهم اعلام کرد و خاطرنشان کرد : برگزاری آموزش دهیاران و شورا ها پیرامون عوارض سوء مصرف مواد مخدر ،نشست با روسای کلانتری ها و پاسگاه های انتظامی روستایی به منظور جلو گیری از توزیع مواد مخدر ،برگزاری همایش ها و نشست ها ی مختلف فرهنگی آموزشی وبسیاری از فعالیت های دیگر در راستای شناسایی از آسیب های اعتیاد در روستاها صورت گرفته است .