جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۹

چراغ هدایت - نمایش محتوای صدا

 

 

چراغ هدایت

تهیه کننده : محمد برجسته 

گویندگان : فاطمه محمدی نزاد ، میلاد شوکائیان 

نویسنده : لطف الله سعیدی فر

گزارشگران : روشن بخش ، غلامرضا علی نژاد

صدابرداران : شهرام حق شناس ، سامی یوسفی ، علیرضا میرقربان نژاد ، احمد حسن نژاد ، خانم رقیه محسن تبار

ارتباطات : قاسم زاده ، نسیبه بدرود ، جهان اسماعیلی 

چراغ هدایت عنوان ویژه برنامه ماه محرم به تهیه کنندگی محمد برجسته هر روز ساعت 17:30 به صورت زنده پخش می شود.

در این ویژه برنامه که به دهه اول محرم و سه روز پس از شهادت امام حسین(ع) و یارانشان اختصاص دارد تلاش می شود تا به معرفی ابعاد شخصیتی امام حسین (ع) و انگیزه قیام ایشان و روشنگری درباره قیام عاشورا با توجه به الگوی حسنه بودن سیدالشهدا امام حسین (ع)، تبیین روشن بینانه و تحلیل روز آمد واقعه عاشورا، منطبق با فضای این ایام بپردازد و شنوندگان را با معارف قرآنی و روایی مربوط به محرم آشنا کند.

راديو مازندران در راستاي انتقال ارزش‏هاي ايثار و شهادت امام حسين (ع) و ياران جان برکفشان، وهمگام با عزاداران هم استانی در این ایام  ويژه برنامه «چراغ هدایت»  را برای انعکاس آیینها   و عزاداری‌های این ایام با آیتمها ی متنوع  تهيه و پخش مي کند.

   سلام بر حسين (ع) سيد و سالار شهيدان ، سيد اولياء و شقايق سرخ روئيده در نينوا ، سلام بر حسين نور ديده بندگان خدا ، گلبوته سرخ باغستان سبز توحيد، عطيه بزرگ سرمدي و راهنماي راه رشد و شرف و فضيلت و هدف. سلام بر حسين که دليري و آزادگي از قامت بلندش روئيد و عشق از نامش حرمت يافت .
  " محرم" ماه حماسه و شجاعت و جوانمردي، ماه ظلم ستيزي و مبارزه با تبعيض و ذلت است. محرم ماه امر به معروف و نهي از منکر و جميع منکرات است.
   بی‌تردید یکی از مهم‌ترین وقایع تاریخ اسلام، عاشوراست که پس از گذشت یکهزار و ۴۰۰ سال هنوز به عنوان حماسه‌ای جاوید مطرح است و در صفحات حجیم تاریخ بشر به بوته فراموشی سپرده نشده است و نوشتن و سخن گفتن در مورد این حماسه عظیم در جمله پرمعنای  «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» تجلی یافته است و قدرت لایتناهی پروردگار بر این قرار گرفت که نام ارباب ما را در تمامی اعصار، بر زبان ها جاری سازد و ماتم مصیبت عظمایش را در دل تک تک عاشقانش  قرار دهد. «امروز روز حاکمیّت اسلام و روز جلوه‌ی اسلام است. نباید کاری کنیم که آحاد جامعه‌ی برتر؛ یعنی جامعه‌ی محبّ اهل بیت(ع)که به نام مقدّس ولی عصر ارواحنا فداه، به نام حسین بن علی(ع)و به نام امیرالمومنین(ع)، مفتخرند، در نظر مسلمانان عالم، به عنوان یک گروه آدم های خرافی بی منطق معرفی شوند.  هر چه درباره‌ی عاشورا و قیام امام حسین(ع)، فکر کنیم، متوجّه می شویم که این قضیه، از ابعاد مختلف دارای کشش و گنجایش اندیشیدن و بیان کردن است. هرچه فکر کنیم، ممکن است حرف‌های جدید و حقایق تازه‌ای را بیابیم. این یک مقوله حرف ؛که اگر چه در دوره سال گفته می شود و باید هم گفته شود، اما محرم خصوصیتی دارد و در ایام محرم، از این مقوله بیشتر باید سخن گفت و می‌گویند و ان شاء الله باز هم خواهند گفت. امام خمینی (ره) تحقیقا یکی از مهمترین امتیازات جامعه‌ی شیعه بر دیگر جوامع مسلمانان، این است که جامعه شیعه، برخوردار از خاطره‌ی عاشورا است.از همان روزی که موضوع ذکر مصیبت حسین بن علی(ع)مطرح شد، چشمه جوشانی از فیض و معنویت در اذهان معتقدین و محبّین اهل بیت(ع) جاری گشت. این چشمه‌ی جوشان، تا امروز همچنان ادامه و جریان داشته است؛ بعد از این هم خواهد داشت و بهانه آن هم یادآوری خاطره عاشورا است. آنچه این یاد را زنده کرد، تلاش بازماندگان امام حسین بن علی(ع)بود.

سال تولید: 1398


پربيننده ترين توليدات راديو

جدیدترین تولیدات رادیو