جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

چراغ هدایت - نمایش محتوای صدا

 

 

چراغ هدایت

نویسنده:لطف الله سعیدی فر
گوینده : ابوالقاسم عبدالهی
گوینده : طاهره رحماندوست
صدابردار:شهرام حق شناس ، سامی یوسفی ، علیرضا میرقربان نژاد ، احمد حسن نژاد
گزارشگر : هدی روشن بخش
گزارشگر آداب و رسوم : غلامرضا علی نژاد
نویسنده نمایش : مینا اسداللهی
کارگردان نمایش : مبین بوی افراز

چراغ هدایت ویژه برنامه اربعین حسینی عنوان برنامه ایست به تهیه کننده گی محمد برجسته  به مدت هر برنامه ۹۰ دقیقه با ساختار ترکیبی ، نمایشی به صورت زنده پخش خواهد شد.

اربعین، فقط روزی از روزهای سال نیست، بلکه آیینه ای است دربرابر چشمان میلیون ها انسان متعهد که در آن تصویری از نهضت و قیام خونین محرّم نقش می بندد. اربعین، روز باشکوهی است که از خون حسین(ع)، حیات گرفت و نقطه آغاز تبلیغ آرمان کربلا از طریق اشک شد؛ چرا که در این روز، نخستین مجلس عزاداری برای اباعبدبالله(ع) و تبلیغ آرمان آن حضرت در کنار تربتش برپا شد.

 اربعين از رازهاي هستي، خصوصيت عدد چهل و اسرار نهفته در آن براى ما روشن نيست. البته چه بسا، با توجه به ويژگى ‏هاى انسان، «چهل بار» تكرار يك رفتار پسنديده موجب ملكه  معنوى و تعميق آن رفتار و قابليت نزول فيض خاص خداوند مى ‏شود. در فرهنگ اسلامى هم عدد چهل (اربعين) جايگاه ويژه اى دارد. چله نشينى براى رفع حاجات، حفظ كردن چهل حديث، اخلاص چهل صباح، كمال عقل در چهل سالگى، دعا براى چهل مؤمن، از اين نمونه هاست.
آمده است که چون حضرت موسي (ع) را قابل استماع کلام بي واسطه خداوند ميکردند چهل روز به خلوت فرستادند و خداوند فرمود: «… و اذا واعدنا موسي اربعين ليله »

اهداف برنامه : تبیین و تحلیل علل پدید آمدن حادثه عاشورا  ، تبیین نقش ، جایگاه و تاثیر واقعه کربلا در حفظ و تثبیت اسلام اصیل، ترویج فرهنگ پایداری ، ایثار و شهادت؛ و کارکرد آن در زندگی اجتماعی امروز، تبیین و تشریح نقش اهل بیتِ امام حسین (ع) در زنده نگه داشتن واقعه کربلا، تبیین تاثیرپذیری قیام سیدالشهداء از آموزه های پیامبراکرم ( ص ) و بیان ارتباط روشن و صحیح میان دیانت و سیاست در سیره سیدالشهداء؛ بر پایة نیاز جامعة امروز، تشریح و تحلیل نقش و جایگاه حادثه عاشورا در پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، اطلاع رسانی مراسم ، مجالس و آیین‌های عاشورایی و ... .

آیتمهای برنامه : متن ، گزارش ، آیتمهای نمایشی ، کلام عاشورایی ، کارشناس مذهبی ، معرفی پیرغلامان ، مسابقه و ... .

سال تولید: 1397