جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

چاپ هزار کتاب در زمینه فرهنگ مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

چاپ هزار کتاب در زمینه فرهنگ مازندران

به گزارش خبرنگار مهر، حسین اسلامی پیش از ظهر شنبه در جلسه کتابخانه های ساری با اشاره به اینکه در کتابخانه مشارکتی ساری شناسی نویسنده 9 ساله تا 90 ساله داریم، گفت: کتابخوان خوب در جامعه داریم و کتابخانه های بسیاری در دانشگاه های سطح شهر وجود دارد ولی جز آمار کتابخانه های ما محسوب نمی شود.

وی از برپایی نمایشگاه کتاب معرفی تاریخ، آداب، فرهنگ و ضرب المثل های ساری با 60 عنوان کتاب در مرکز شهر ساری خبر داد و گفت:. سرانه مطالعه مفید در ساری پایین نیست و تعداد کتاب فروشی ها و فروش کتاب در این اماکن نیز پرترافیک است.

وی  با اشاره به اینکه کتابخانه های عمومی ساری باید به خیران کتابخانه ساز فرصت داده و از بروکراسی اداری پیش روی خیران خودداری کنند، تصریح کرد: باید کتابخانه های عمومی ساری به خیران کتابخانه ساز فرصت دهند تا چهار کتابخانه عمومی در حال احداث خیران ساروی بهره برداری شود.

اسلامی با بیان اینکه ساری مرکز مازندران بیش از دو هزار سال قدمت دارد و باید اماکن تاریخی شهر شناسایی شود، گفت: در مدت یک سال از تشکیل انجمن خیران کتابخانه ساز ساری، گام های اساسی در جهت احداث فضای کتابخانه ای در مرکز استان صورت گرفته است.

این مورخ مازندرانی با اعلام اینکه مردم ساری، علاقمند مطالعه و کتابخوانی هستند، افزود: به واسطه کمبود فضای کتابخانه ای در مرکز استان، کتابخانه ابن شهرآشوب ساروی شبانه روزی شده است.

وی با اشاره به اینکه خیران کتابخانه ساز به نوعی به کمک کتابخانه های عمومی ساری درآمدند، گفت: سنت وقف کتابخانه ها در ساری باید ترویج شود.

رئیس مرکز ساری شناسی افزود: اگر از خیران کتابخانه ساز حمایت شود، می توانیم در ساری بیش از 10 کتابخانه احداث کنیم.

حجت اله هادیان، رئیس اداره سیاسی اجتماعی فرمانداری ساری تشکیل انجمن خیران کتابخانه‌ساز را از مهم‌ترین اقدامات فرهنگی شهرستان برشمرد و گفت : باید در راستای تقویت هویت فرهنگی که از مهم ترین ویژگی های شهرستان ساری است اهتمام لازم را داشته باشیم.

هادیان باتاکید بر اینکه این انجمن به منظور جلب مشارکت، بهره‌گیری از کمک‌های خیرین در راستای ساخت، توسعه کتابخانه‌های عمومی شهرستان و شناسایی و معرفی خیرین راه‌اندازی می‌شود خاطر نشان نمود : توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی ، بهره گیری از توان خیرین و بهره مندی از ظرفیت انجمن شهرستان را از مهمترین اهداف انجمن است.

وی در ادامه از کتابخانه به عنوان یک مکان امن در نزد خانواده ها یاد نمود و گفت :خانواده ها به جهت اطمینانی که به اینگونه فضاها دارند با آرامش خاطرفرزندان را به کتابخانه ها هدایت می نمایند .

هادیان خواستار گام های موثر در معرفی و تبلیغات گسترده انجمن در سطح عموم ، نیاز سنجی و بررسی پراکندگی کتابخانه های موجود در سطح شهر و برآورد تعداد کتابخانه های مورد نیاز ، برآورد امکانات مورد نیاز ، مطرح نمودن ضرورت کتابخانه سازی را شده است .

وی بیان کرد: با مشارکت شهرداری ساری و انجمن خیران کتابخانه ساز، کتابخانه های عمومی در سطح پارک های ساری ایجاد می شود.

هادیان، رئیس اداره سیاسی فرمانداری ساری با اشاره به اینکه باید ادارات شهرستانی مرکز استان مستقل باشند، گفت: ادارات کل باید از ادارات شهرستانی مرکز استان حمایت و اختیار بیشتری دهند.