جهش تولید | یک‌شنبه، ۹ آذر ۱۳۹۹

چاههای غیرمجاز، مازندران کویر می شود؟! - نمایش محتوای خبر

 

 

چاههای غیرمجاز، مازندران کویر می شود؟!

سفره‌های زیرزمینی آب که ازمنابع وذخائراصلی محسوب می شوند در پی کاهش نزولات آسمانی و تغییرات جوی دست خوش بهره برداری بی رویه شده و ازنتایج آن کاهش یافتن وپایین رفتن سطح آب‌های زیر زمینی است.

دراین میان حفر چاههای غیرمجاز هم به دغدغه ای مهم در مدیریت منابع آبهای زیرزمینی تبدیل شده است.

مدیر امور حفاظت و بهره برداری منابع آبهای زیرزمینی شرکت آب منطقه ای مازندران با بیان اینکه هم اکنون 82 هزار حلقه چاه در مازندران دربخش های کشاورزی، صنعت، خدمات شهری و روستایی وجود دارد گفت: سالانه بیش از 1میلیارد متر مکعب از این چاه ها

برداشت می شود.

خدیر با اشاره به اینکه بیش از 96 درصد چاههای مازندران دربخش کشاورزی است افزود: بیش از 30 درصد چاههای مازندران غیرمجاز هستند.

مدیرعامل آب منطقه ای مازندران گفت: به منظور مدیریت بهینه مصرف آب، با حفرکنندگان چاه های غیرمجاز در استان برخورد قانونی می شود.

محمد ابراهیم یخکشی با تأکید براینکه نباید در این بخش حالت انفعال داشته باشیم و هر کس خواست چاه غیرمجاز حفر کند و یا اضافه برداشت از چاه داشته باشد قانون را بالای سر خود ببیند تصریح کرد: هزاران حلقه چاه غیر مجاز در استان وجود دارد که تداوم و استمرار آن به سفره های آبی ما آسیب می رساند.

فرماندار شهرستان ساحلی بابلسر هم با بیان اینکه از 8 هزار و 982 حلقه چاه كشاورزی این شهرستان 2 هزار و 982 چاه دارای پروانه فعالیت و 6 هزار چاه نیز بدون پروانه هستند گفت: بهتر است ضمن ساماندهی چاه‌های كشاورزی در سال جاری سوخت كشاورزان تامین شود تا مشكلی در این بخش به وجود نیاید.

سجادی افزود: با وجود صراحت های قانونی، مدیران بر اساس ملاحظات محلی و جدی نگرفتن طرح ها در کنترل اوضاع این بخش چندان موفق نبودند.

شاه نظری دکترای مدیریت منابع آب دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری هم با هشدار درباره برداشت بی رویه از این منابع درمازندران گفت: بر اساس خواص طبیعی این منابع و به دلیل نزدیکی دشتهای مازندران به ساحل، به ازای برداشت هر مترمکعب آب

شیرین زیرزمینی بیش از 40 مترمکعب آب شور دریا جایگزین می شود.

وی افزود: با این روند و نیز استفاده از آبهای زیرزمینی آلوده در مزارع، شاهد شور شدن زمین ها و در آینده نیز شاهد غیرقابل کشت شدن مزارع و باغ ها خواهیم بود.

این درحالی است که حجتی وزیر جهاد کشاورزی در سفر اواخر سال 92 به مازندران از از برخورد جدی با حفاران چاههای غیرمجاز خبر داد و گفت: از ۶۰۰ هزار چاه آب موجود در کشور، ۲۰۰ هزار چاه غیرمجاز هستند که تعطیلی و برخورد با ادامه این روند ضروری است.

نماینده بابل و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی هم معتقد است: قرارنیست چاه های غیرمجاز کشاورزی تعطیل شوند بلکه بحث ساماندهی مطرح است.

حسین نیازآذری افزود: درساماندهی چاه های غیرمجازهدف اینست که جلوی اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی گرفته شود و مصرف آب در کشور بهینه شود.

با توجه به روند کنونی حفر چاه های آب در مازندران و آمار مسئولان درباره تعداد چاههای غیرمجاز و میزان برداشتها از طریق این چاهها، می توان گفت: نمی توان به ساماندهی اوضاع آشفته این بخش حتی در میان مدت امیدوار بود و نگرانی کارشناسان همچنان ادامه

خواهد داشت تا جایی که کویری شدن شالیزارهای مازندران چندان دور از تصور نیست زیرا هم اکنون نیز در مناطقی از جویبار، بابلسر، محمودآباد، فریدونکنار و نوشهر شاهد تشکیل بلورهای نمک ، درسطح زمینهای شالیزاری هستیم.