جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

پیش بینی برداشت 170 تن انار از انارستانهای مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

پیش بینی برداشت 170 تن انار از انارستانهای مازندران

رضا عظیمی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: با اشاره به شرایط اقلیمی مناسبت استان مازندران در سالجاری، پیش بینی می گردد با آغاز برداشت انار در باغات شرق استان بیش از 170 هزار تن انار از این باغات برداشت شود.

وی اظهار داشت: همچنین با توجه به زمان برداشت کیوی از 15 آبان ماه سالجاری و با توجه به شرایط اقلیمی پیش بینی می گردد حدود 50 درصد از میوه باغ های کیوی استان در سالجاری قابلیت صادراتی داشته باشند.

وی یادآورشد: تاکنون برداشت حدود 60 درصد از نارنگی های پیش رس در باغات مرکبات استان صورت گرفته است.

عظیمی همچنین با اشاره به تلقیح مصنوعی دام سنگین در استان گفت: در شهریور ماه سالجاری تعداد هفت هزار و 353 مورد عملیات تلقیح مصنوعی دام سنگین در استان مازندران انجام شد.

وی گفت: یکی از روش های اصلاح نژاد در حیوانات، استفاده از دام های برتر با تولید بالا بوده و برای دستیابی به چنین هدفی، تلقیح مصنوعی بهترین و آسانترین روش ممکن بوده که به منظور ارتقاء کمیت و کیفیت تولیدات شیر و گوشت قرمز بکارگیری می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران یادآورشد: با استفاده از تلقیح مصنوعی می توان با سرعت بیشتری صفات مطلوب دام های نر را به تعداد زیادی از نتاج انتقال داد و بدین ترتیب در مدت زمان نسبتاً کوتاهی صفات حیوان نر برتر را چندین برابر بیشتر در گله و یا حتی در منطقه مشاهده نمود.

وی افزود: در همین راستا در استان مازندران تعداد 200 مأمور تلقیح مصنوعی مشغول به فعالیت هستند که ماحصل زحمت و تلاش این مأمورین تلقیح مصنوعی در بخش اصلاح نژاد دام سنگین، انجام هفت هزار و 353 مورد تلقیح مصنوعی در شهریور ماه سالجاری بوده است.

وی افزود: این عملیات با هدف تولید اقتصادی و پایدار در واحدهای پرورش گاو شیری بر روی سه هزار و 835 مورد گاو اصیل، سه هزار و 189 مورد گاو دو رگ و 329 مورد گاو بومی با رویکرد گذر از دامداری سنتی به صنعتی در استان صورت گرفت.