جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

پیش‎بینی برداشت 3 هزار تن سویا از اراضی میاندورود - نمایش محتوای خبر

 

 

پیش‎بینی برداشت 3 هزار تن سویا از اراضی میاندورود

مدیر جهاد کشاورزی میاندورود از پیش‌بینی برداشت 3 هزار تن سویا در یک هزار و 242 هکتار از زمین‌های کشاورزی این شهرستان خبر داد.

پیش‎بینی برداشت 3 هزار تن سویا از اراضی میاندورود

به گزارش خبرگزاری فارس از میاندورود، سید شبر موسوی ظهر امروز در جمع خبرنگاران از فصل برداشت سویا در زمین‌های کشاورزی این شهرستان خبر داد و گفت: یک هزار و 242 هکتار از زمین‌های کشاورزی این شهرستان به کشت سویا اختصاص یافته است.

وی بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود که حدود 3 هزار تن محصول از این میزان سطح دانه گیاه سویا برداشت شود.

مدیر جهاد کشاورزی میاندورود کشت دانه روغنی سویا در مازندران را بهاره و تابستانه عنوان کرد و افزود: در حال حاضر برداشت کشت بهاره در اراضی خشکه‌زاری آغاز شده است.

این مسؤول اضافه کرد: رویکرد حمایت از توسعه کشت دانه‌های روغنی با پرداخت وام‌های کم‌بهره، یارانه خرید بذر، قیمت مناسب در خرید تضمینی و پرداخت به موقع مطالبات موجب شد تا کشاورزان به کشت این محصول روی آورند.

موسوی با اشاره به اینکه سویا یکی از مهم‌ترین انواع روغن‌ها به‌شمار می‌آید، خاطرنشان کرد: این روغن حاوی اسید لینولئیک بسیار بالایی است و به همین دلیل از آن نمی‌توان برای تهیه روغن سرخ‌کردنی استفاده کرد.

وی اظهار کرد: میزان پروتئین سویا دو برابر سایر دانه‌های روغنی است، درصد روغن این محصول از سایر دانه‌های روغنی رایج کمتر است.

مدیر جهاد کشاورزی میاندورود با بیان اینکه تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که دانه سویا با کاهش خطر سرطان سینه و پروستات در ارتباط است، گفت: مواد غذایی حاصل از سویا شامل شیر سویا، توفو، سس سویا و روغن سویا بوده و حاوی مقادیر زیادی اسید فیتیک، آلفا لینولیک اسید و ایزوفلاون است.