سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

پیش‌‌بینی بارش و دمای هوای نرمال طی بهار 95 در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

پیش‌‌بینی بارش و دمای هوای نرمال طی بهار 95 در مازندران

رئیس گروه پیش‌بینی هواشناسی مازندران گفت: بارش و دمای هوای استان طی فصل بهار ۹۵ در حد نرمال پیش‌‌بینی شد.

پیش‌‌بینی بارش و دمای هوای نرمال طی بهار 95 در مازندران

احمد اسدی امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: طی 6 ماهه نخست سال زراعی 94 ـ 95 متوسط بارش مازندران حدود 490 میلی‌متر بوده که در مقایسه با نرمال بلندمدت حدود 6 درصد افزایش و نسبت به 6 ماهه نخست سال زراعی 93 ـ 94 حدود سه درصد کاهش داشته است.

وی بیان داشت: در این مدت بیشترین افزایش بارش نسبت به دوره بلندمدت در رامسر حدود 42، گلوگاه، آلاشت، قراخیل و قائم‌شهر حدود 10 درصد و بیشترین کاهش در بلده 22، کیاسر 24 و بابلسر حدود 10 درصد بوده است.

رئیس گروه پیش‌بینی هواشناسی مازندران با اشاره به اینکه میانگین بارندگی سال 94 مازندران حدود 719 میلی‌متر بوده است، افزود: این آمار در مقایسه با نرمال بلندمدت حدود پنج درصد افزایش نسبت به سال 93 حدود دو درصد افزایش داشته است به‌طوری‌ که در سال 94 در نیمه‌غربی و اغلب بخش‌هایی از نیمه‌شرقی استان میزان بارش افزایش داشته و بیشترین افزایش از رامسر حدود 18 درصد و بیشترین کاهش از بلده حدود 15 درصد بوده است.

اسدی با اعلام اینکه براساس نقشه‌های پیش‌آگاهی مدل‌های اقلیمی و تحلیل شرایط پدیده‌های دور پیوندی تهیه شده در پژوهشکده و مرکز ملی اقلیم‌شناسی سازمان هواشناسی کشور، با توجه به پیش‌بینی فصلی دینامیکی، کاهش فشار در سطح زمین و کاهش ارتفاع در سطوح میانی جو انتظار می‌رود متوسط بارش در ماه آغازین سال 95، در حد نرمال و میانگین دمای هوا در محدوده نرمال باشد، ادامه داد: در سه ماهه فصل بهار سال 95 متوسط بارش استان حاکی از وقوع بارش در حد میانگین بلندمدت و میانگین دمای هوای استان نیز در این مدت در محدوده نرمال بلندمدت پیش‌بینی می‌شود.

وی در پایان گفت: پیش‌‏بینی فصلی در انتهای دهه نخست هر ماه در پژوهشکده (مرکز ملی) اقلیم‌شناسی سازمان هواشناسی کشور صادر می‌‏شود و صحت آن برای سه ماهه نخست سال 95 براساس آخرین ارزیابی، حدود 70 درصد است.