جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

پیش‌بینی صرفه‌جویی 27 میلیون لیتر بنزین در غرب مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

پیش‌بینی صرفه‌جویی 27 میلیون لیتر بنزین در غرب مازندران

مدیر شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی منطقه چالوس گفت: پیش‌بینی می‌شود در صورت استمرار وضع موجود تا پایان امسال در مصرف 27 میلیون لیتر بنزین معمولی به ارزش بیش از 27 میلیارد تومان در غرب مازندران صرفه‌جویی شود.

پیش‌بینی صرفه‌جویی 27 میلیون لیتر بنزین در غرب مازندران

به گزارش خبرگزاری فارس از چالوس، سید‌محمود طاهری در نشست خبری با اعلام اینکه مجموع فراورده‌های مایع توزیع شده در غرب استان در فاصله زمانی سال 92 تا 94 بیش از 2 میلیارد لیتر است، اظهار کرد: این فراورده‌ها شامل 93.8 میلیون لیتر بنزین سوپر، یک‌هزار و 270 میلیون لیتر بنزین معمولی و 221 میلیون لیتر نفت سفید است.

وی با بیان اینکه در طول سه سال گذشته 507.4 میلیون لیتر نفتگاز و 4 میلیون لیتر نفت‌کوره توزیع شد، افزود: متوسط نرخ رشد سالیانه مصرف فراورده‌ها در طول این دو سال شامل 9.6 درصد افزایش بنزین سوپر، 6 درصد افزایش بنزین موتور بوده و نرخ رشد سالانه نفت سفید نیز 9.6 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

مدیر شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی منطقه چالوس اضافه کرد: در طول دو سال گذشته نرخ رشد نفتگاز و نفت‌کوره نیز به ترتیب با کاهش هشت و 9 درصدی روبه‌رو شد.

وی با اعلام اینکه در طول سه‌سال اخیر بیش از 262 میلیون لیتر نفت سفید، گازوئیل و نفت کوره نسبت به‌مدت مشابه کمتر توزیع شد، خاطرنشان کرد: این عوامل نتیجه سیاست‌های تبدیل سوخت، اصلاح قیمت‌ها و افزایش نظارت‌ها است.

این مسؤول با اشاره به اینکه تا پایان تیرماه سال گذشته روند مصرف افزایشی بنزین متوقف شد، تصریح کرد: این رقم نسبت به‌سال قبل ثابت شد که با توجه به نرخ رشد متوسط 6 درصد قبل از آن در واقع در مصرف بیش از 9 میلیون لیتر بنزین با ارزش متوسط بیش از 9 میلیارد تومان صرفه‌جویی شد در حالی‌که روند تولید خودرو در کشور افزایشی بوده است‌.

طاهری دلیل اصلی این کاهش را توسعه جایگاه‌های سی‌ان‌جی و اصلاح نرخ بنزین و حذف نظام سهمیه‌بندی عنوان کرد و ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود در صورت استمرار وضع موجود تا پایان امسال در مصرف 27 میلیون لیتر بنزین معمولی به ارزش بیش از 27 میلیارد تومان در غرب مازندران صرفه‌جویی شود.

وی با اشاره به اجرای طرح پیمایش عرضه سوخت و تبدیل سوخت برخی از مصرف‌کنندگان به گاز طبیعی، اظهار کرد: مصرف نفتگاز نیز در سال‌جاری نسبت به‌مدت مشابه سال قبل از پنج درصد کاهش برخوردار شد و در مدت چهار ماه امسال صرفه‌جویی 821 هزار لیتری با ارزش بیش از 821 میلیون تومان را شامل می‌شد.

مدیر شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی منطقه چالوس از کاهش 6 درصدی مصرف نفت سفید در چهار ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه خبر داد و افزود: این رقم به‌میزان حدود 2.8 میلیون لیتر کمتر بوده که صرفه‌جویی حدود 2.8 میلیارد تومانی را در پی داشت.

این مسؤول یادآور شد: پیش‌بینی می‌شود با ادامه این سیاست‌ها تا پایان امسال‌ نزدیک به 8 میلیون لیتر نفتگاز به ارزش بیش از 8 میلیارد تومان کمتر توزیع شود که علاوه بر صرفه‌جویی حاصله تأثیر قابل توجهی در کاهش آلودگی زیست‌محیطی دارد.

طاهری با اشاره به اینکه در مدت سه‌ سال گذشته هشت باب جایگاه عرضه بنزین به مجموعه نقاط عرضه اضافه شد، خاطرنشان کرد: 45 باب جایگاه عرضه بنزین در سال 92 به 53 باب افزایش پیدا کرد.

وی از افزایش 17 درصدی جایگاه عرضه بنزین در سه‌ سال گذشته خبر داد و اظهار کرد: در این مدت 153 نازل نیز اضافه شد و امروز تعداد جایگاه ممتاز به 53 باب رسیده است.

مدیر شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی منطقه چالوس خاطرنشان کرد: در حال حاضر 6 جایگاه درجه یک و سه باب جایگاه کارمزد خارج از طرح در منطقه چالوس وجود دارد که این موارد نشان از افزایش و ارتقاء کیفیت در کار است.

این مسؤول با تأکید بر اینکه در مدت سه‌ سال گذشته هشت باب جایگاه CNG به جایگاه‌های منطقه چالوس افزوده شد، بیان کرد: در حال حاضر 40 باب جایگاه CNG در منطقه چالوس فعال است و برای هشت جایگاه که در این سال‌ها اضافه شد نیز 37 میلیارد تومان هزینه شد.

طاهری با اشاره به اینکه 12 هزار و 750 نرمال مترمکعب در طول این مدت به ظرفیت CNG اضافه شد، افزود: در این زمینه 52 نازل نیز اضافه شد و سه باب جایگاه عرضه نیز در دست ساخت است.

وی در پایان با بیان اینکه در طول سه‌ سال گذشته از بابت احداث جایگاه‌های CNG بیش از 380 میلیون لیتر بنزین صرفه‌جویی شد، گفت: شرکت نفت منطقه چالوس قادر است در شبانه‌روز به 48 هزار و 200 خودروی گازسوز موجود در جایگاه‌ها سرویس‌دهی کند.