جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

پیش‌بینی تولید 188 هزار تن گندم در مازندران/آمادگی برای خرید تضمینی - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

پیش‌بینی تولید 188 هزار تن گندم در مازندران/آمادگی برای خرید تضمینی

پیش‌بینی تولید 188 هزار تن گندم در مازندران/آمادگی برای خرید تضمینی


معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران از پیش‌بینی 188 هزار تن گندم در استان خبر داد.

پیش‌بینی تولید 188 هزار تن گندم در مازندران/آمادگی برای خرید تضمینی

عزیزالله شهید‌فر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری با بیان اینکه برداشت گندم در مازندران از 10 خردادماه امسال آغاز شده‌ است، اظهار کرد: وضعیت امسال گندم در استان بسیار مطلوب است.

وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی ما از تولید گندم در سال‌جاری 188 هزار تن است، بیان کرد: انتظار داریم بیش از 100 هزار تن از این محصول توسط شرکت غله و سازمان تعاون روستایی خریداری شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران به افزایش 10 درصدی تولید گندم امسال استان اشاره کرد و افزود: شرکت غله مناطق دشت از طریق کارخانه‌ها و سیلوها و سازمان تعاونی روستایی برخی دشت‌ها از طریق انبارها و شرکت‌های تعاونی خریداری می‌کند.

شهیدی‌فر با تاکید بر اینکه با توجه به گرم‌تر شدن هوا کشاورزان نسبت به برداشت گندم اقدام کنند، بیان داشت: شرکت غله و سازمان تعاونی روستایی، آمادگی خرید تضمینی این محصول را با نرخ مصوب دولتی دارند.

وی با اعلام اینکه بیش از 35 جایگاه خرید تضمینی گندم از کشاورزان در نظر گرفته شده که عمدتاً در شرق مازندران دایر هستند، ادامه داد: مطالبات کشاورزان نیز در اسرع وقت(حداکثر یک هفته) به حساب آنان واریز می‌شود.

*باغداران نگران ریزش مرکبات نباشند

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران در بخش دیگری درباره ریزش مرکبات از درختان که سبب نگرانی باغداران استان شده‌ است، اظهار کرد: این ریزش‌ها طبیعی است انتظار داریم این اتفاق بیفتد در غیر این‌صورت در اندازه و سایز مرکبات تاثیر می‌گذارد.

وی افزود: براساس اطلاعات، بحث ریزش در محصول نارنگی زودرس تاثیر گذاشته است و همچنان نیز در حال بررسی است.

شهیدی‌فر با بیان اینکه خشکی هوا نیز یکی از دلایل ریزش محصول مرکبات است، گفت: آخرین ریزش‌ها در تیر ماه است و در آن زمان می‌توانیم قضاوت نهایی را داشته باشیم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه همکاران جهاد کشاورزی مازندران در حال پیگیری این موضوع هستند، گفت: همچنین آب‌‌دهی، سم‌پاشی و استفاده از ریزمغذی‌ها نیز می‌تواند از ریزش مرکبات جلوگیری کند.