جهش تولید | شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

پیش‌بینی تولید بیش از 11 هزار تن محصولات جالیزی در بابل - نمایش محتوای خبر

 

 

پیش‌بینی تولید بیش از 11 هزار تن محصولات جالیزی در بابل

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بابل گفت: پیش‌بینی می‌شود بیش از 11 هزار و 305 تن محصولات جالیزی در این شهرستان تولید شود.

پیش‌بینی تولید بیش از 11 هزار تن محصولات جالیزی در بابل

سیداحمد طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان بابل اظهار کرد: سطح محصولات جالیزی این شهرستان 524 هکتار است که در آن انواع صیفی‌جات شامل کدو بهاره، گوجه فرنگی، خربزه، هندوانه، خیار، لوبیا سبز بهاره، بادمجان و فلفل کشت می‌شود که برداشت آن از ابتدای خردادماه تا پایان مردادماه است.

وی با اشاره به اینکه بیش از یک‌هزار و 245 هکتار از شالیزارهای شهرستان بابل زیرپوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفتند، افزود: تولید محصولات کشاورزی یکی از پرمخاطره‌ترین فعالیت‌های اقتصادی است که با انواع بلایای طبیعی، آفات نباتی، انواع بیماری‌های گیاهی، تغییرات ناگهانی دما و … می‌توانند خسارات زیادی به کشاورزان وارد کنند.

مدیر جهاد کشاورزی بابل تصریح کرد: یکی از اهرم‌های کارآمد توسعه بخش کشاورزی بیمه محصولات کشاورزی است تا کشاورزان با انگیزه بیشتر و با حمایت بخش دولتی به تولید محصولات کشاورزی بپردازند و نگرانی تولید محصول خود نداشته باشند.

این مسؤول از پیش‌بینی کشت مجدد برنج و پرورش رتون در سطح 20 هزار هکتار از اراضی شالیزاری شهرستان بابل خبر داد و خاطرنشان کرد: پیش‌بینی سطح کشت مجدد برنج 5 هزار هکتار و پرورش رتون نیز 15 هزار هکتار است.

طاهری یادآور شد: تاکنون نشاء مجدد برنج به روش سنتی پس از برداشت نخست برنج در سطح یک هزار و 40 هکتار و پرورش رتون در سطح 4 هزار و 960 هکتار انجام شد.

وی ادامه داد: پرورش رتون نسبت به دو بار کشت برنج بدلیل زودرسی، امکان موفقیت برداشت بیشتر و هزینه کمتری نسبت به کشت اصلی دارد زیرا کاشت و داشت از جمله آماده کردن زمین نشاکاری، تهیه خزانه و مصرف کود، نیاز آب و آفت کش کمتر و قیمت محصول آن نیز نسبت به کشت اصلی بیشتر است.

مدیر جهاد کشاورزی بابل گفت: پیش‌بینی می‌شود از این سطح حدود 23 هزار تن برنج سفید به ارزش حدود 200 میلیارد تومان برداشت شود.