جهش تولید | یک‌شنبه، ۹ آذر ۱۳۹۹

پیش‌بینی برداشت 65 هزار تن کیوی در تنکابن - نمایش محتوای خبر

 

 

پیش‌بینی برداشت 65 هزار تن کیوی در تنکابن

نریمان اوجانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در تنکابن گفت: تمام ظرفیت‌های سردخانه‌ای موجود در شهرستان آماده ذخیره‌سازی و نگهداری محصول تولیدی باغات کیوی تنکابن هستند.

وی افزود: بهترین زمان آغاز برداشت کیوی از نظر کامل شدن میزان قند آن از نیمه آبان‌ماه به بعد است.

رئیس جهاد کشاورزی تنکابن گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال 65 هزار تن کیوی مرغوب از باغات موجود در شهرستان برداشت شود.

وی افزود: 2 هزار و 600 هکتار اراضی زراعی و باغی تنکابن به کاشت کیوی اختصاص دارد و 70 درصد محصول تولیدی این باغات قابل صادرات است و بیشتر به کشورهای آسیای میانه، حوزه خلیج فارس و عراق صادر می‌شود.

اوجانی تصریح کرد: مهم‌ترین دغدغه‌ ما در جهادکشاورزی در کنار اصلاح شیوه‌های کاشت، تولید محصولات زراعی و باغی، انتقال شیوه‌های نوین کاشت، داشت و برداشت به کشاورزان و باغداران، افزایش بهره‌وری و صرفه اقتصادی تولیدکنندگان است.

رئیس جهاد کشاورزی تنکابن افزود: برای رشد و توسعه کشاورزی صرفه اقتصادی امری مهم است و سبب پایداری و توسعه تولیدات این بخش می‌شود و این مسئله مهم با ایجاد صنایع جنبی و فرآوری به‌ویژه صنایع تبدیلی محقق می‌شود که علاوه بر افزایش تنوع در سبد تولید باغداران به‌ویژه کیوی‌کاران می‌تواند به ارتقای میزان اشتغال که یکی از مهم‌ دغدغه‌های دولت و نظام است نیز کمک شایانی کند.

این مسئول بسته‌بندی و سورتینگ، تولید کنستانتره، اسانس، چیپس میوه و تهیه بخش اعظمی از مواد خام و اولیه دارویی و بهداشتی را از جمله‌ محصولات تولیدی در صنایع جنبی و فرآوری این صنایع عنوان کرد.

اوجانی اظهار داشت: هم‌اکنون سهم محصول کیوی 5 هزار نفر اشتغال‌زایی را از تولید نهال، کاشت، داشت و برداشت میوه در شهرستان تنکابن به خود اختصاص داده که جمعیت قابل توجهی است و در صورت ایجاد صنایع جنبی و تبدیلی این جمعیت تا سه برابر نیز می‌تواند افزایش یابد.

رئیس جهاد کشاورزی تنکابن گفت: در راستای حمایت از صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات باغی و زراعی با هدف حمایت از اقتصاد تولیدکنندگان و نیز منافع ملی در بحث ارزآوری براساس قانون از هرگونه سرمایه‌گذاری در این بخش حمایت می‌شود.