سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

پیش‌بینی برداشت مکانیزه 120 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

پیش‌بینی برداشت مکانیزه 120 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران

عزیزالله شهیدی فر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ساری با اشاره به آغاز برداشت برنج از 19 تیر ماه امسال در مازندران، افزود: برداشت برنج در بیشتر شهرستان‌های استان با استفاده از دستگاه‌های مکانیزه شروع شده‌است.

وی با بیان اینکه سال گذشته 100 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران با استفاده ار دستگاه‌های مکانیزه برداشت شد، اظهار داشت: پیش‌بینی ما این است در سال‌جاری 120 هزار هکتار از اراضی شالیزاری مازندران به صورت مکانیزه برداشت شود و امیدواریم این روند توسعه یابد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران بیان ‌داشت: توصیه ما به کشاورزانی که محصول آنان اواخر و اوایل مرداد ماه برداشت می‌شود این است که اراضی خود را کشت رتون اختصاص دهند در غیر این صورت بهتر است کشت نباتات علوفه‌ای و دانه‌های روغنی را مدنظر داشته‌ باشند.

شهیدی‌فر تصریح کرد: پیش‌بینی ما این است امسال حدود 10 درصد اراضی شالیزاری مازندران به نشای مجدد و 20 درصد به پرورش رتون اختصاص یابد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین توصیه می‌شود شالیکاران مازندرانی پرورش رتون را به دلیل کم‌هزینه بودن و عدم آلودگی زیست محیطی در اولویت کاری خود قرار ‌دهند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه در حال حاضر 2 هزار و 600 دستگاه کمباین برداشت در مازندران داریم، گفت: از این تعداد یک‌هزار و 250 کمباین برنج و یک‌هزار و 350 کمباین غلات است.

شهیدی‌فر اظهار داشت: در راستای کاهش ضایعات برنج و جمع‌آوری کمباین غلات از اراضی شالیزاری امسال 250 دستگاه کمباین به ماشین‌آلات افزوده می‌شود.

وی افزود: پیش‌بینی ما این است در سال‌جاری پنج درصد کاهش ضایعات نسبت به سال گذشته خواهیم‌ داشت.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: در بحث آماده‌سازی زمین، تراکتورها در بحث داشت سم پاش‌ها و در بحث وجین و فرآوری برنج تلاش ما این است که به سمت مکانیزه سوق یابیم تا برنج مرغوبی در اختیار مردم قرار دهیم.

شهیدی‌فر در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در دهه 70 مصرف سموم در کشور و مازندران بسیار بالا بوده ‌است، گفت: با توجه به این موضوع کمیته‌ای جهت جایگزینی سموم و استفاده از روش‌های بیولوژیک شکل گرفت که با اشتفاده از راهکارها مصرف سموم به کمتر از نصف کاهش پیدا کرد.

وی با اعلام اینکه بحث مبارزه بیولوژیک به صورت موفقیت‌آمیزی در اراضی مازندران آغاز شده است، افزود: بالغ بر 45 هزار هکتار از اراضی و 10 هزار هکتار از باغات استان تحت مبارزه بیولوژیک قرار گرفت.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران یادآور شد: بخش عمده‌ای سموم در اراضی شالیزاری و باغات مرکبات استفاده می‌شود.

شهیدی‌فر با بیان اینکه سموم کشاورزی مورد استفاده در گذشته بسیار پرخطر بوده‌است، اظهار داشت: در حال حاضر این سموم از دور خارج شده و سموم کم خطرتر از لحاظ زیست‌محیطی جایگزین آنان شده ‌است.

وی با بیان اینکه طرح استفاده از فرمون‌ها و اخلال‌گرهای جنسی نیز از روش‌های جدید مبارزه بیولوژیک و جایگزین مناسبی برای سموم هستند، گفت: این طرح امسال در شهرستان‌های آمل و بابل اجرا شده که بسیار موفقیت‌آمیز بوده و به طور حتم در سال آینده نیز خواهیم داشت.