سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

پیش‌بینی بارش نرمال تا پایان سال 95 در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

پیش‌بینی بارش نرمال تا پایان سال 95 در مازندران

مدیرکل هواشناسی مازندران گفت: بارش سال زراعی جاری تا پایان اسفند سال 95 نسبت به دوره بلندمدت در محدوده نرمال قرار دارد.

پیش‌بینی بارش نرمال تا پایان سال 95 در مازندران

نوربخش داداشی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: بارش سال زراعی جاری تا پایان اسفند سال 95 نسبت به دوره بلندمدت در محدوده نرمال قرار دارد.

وی بیان کرد: انتظار می‏‌رود با پیش‏‌بینی کاهش فشار در سطح زمین و کاهش ارتفاع ژئوپتانسیل در سطوح میانی جو، بارش در ماه آغازین سال 95 در حد نرمال تا بیش از آن و میانگین دمای هوا در محدود نرمال باشد.

مدیرکل هواشناسی مازندران تصریح کرد: بارش سال زراعی جاری تا پایان بهمن (پنج ماه اول سال زراعی 95-94)، نسبت به مدت مشابه بلندمدت حدود 4 درصد افزایش داشته، اما به‌دلیل رشد 16 درصدی بارندگی در اسفند ماه، بارش استان از 4 درصد به حدود 6 درصد افزایش رسید.

داداشی یادآور شد: تاکنون بیشترین افزایش بارش در رامسر حدود 42، گلوگاه و آلاشت 17 و قراخیل قائم‌شهر حدود 10 درصد و بیشترین کاهش در بلده 22، کیاسر 14 و بابلسر حدود 10 درصد نسبت به دوره بلندمدت رخ داده است.

وی با اعلام اینکه سال 94، سال پرفراز و نشیبی از لحاظ شرایط جوی بوده و بعضی از پدیده‏‌های رخ داده در این سال در طول دوره آماری موجود کم‌سابقه و یا بی‌سابقه بوده است، افزود: پدیده‌های رخ داده نشان از ناهمگنی مکانی و زمانی توزیع بارش‏‌های سال زراعی تاکنون و همچنین سال 94 بوده است.

مدیرکل هواشناسی مازندران ادامه داد: با توجه به انتظار بارش و دمای هوا در حد نرمال، اما بهتر است کماکان رعایت و اجرای برنامه‏‌های کنترل و مصرف بهینه آب در دستور کار وجود داشته باشد.

این مسئول درباره پیش‌‏بینی فصلی بارش، تصریح کرد: براساس نقشه‏‌های پیش‌آگاهی مدل‏‌های اقلیمی و تحلیل شرایط پدیده‏‌های دورپیوندی تهیه شده در مرکز پیش‌‏بینی مرکز ملی اقلیم‌شناسی سازمان هواشناسی کشور، میزان بارش مازندران طی یک ماه آینده (فروردین 1395) گرایش به بیشتر از نرمال دارد اما در مجموع پیش‌‏بینی وزنی حاصل از چهار مدل پیش‌‏بینی فصلی دینامیکی در فصل بهار نشان از وقوع بارش در حد میانگین بلندمدت است.

داداشی افزود: میانگین دمای هوای استان در یک ماه آینده از دهه دوم فروردین تا دهه اول اردیبهشت 95 و در دوره سه ماهه فصل بهار 95، در محدوده نرمال بلندمدت پیش‌‏بینی می‏‌شود.

وی در پایان گفت: پیش‌‏بینی فصلی در انتهای هفته نخست (دهه نخست) هر ماه در پژوهشکده (مرکزملی) اقلیم‌شناسی سازمان هواشناسی کشور صادر می‌‏شود و صحت آن برای سه ماهه نخست براساس آخرین ارزیابی، حدود 70 درصد است.