پیشگاه قانون

عنوان برنامه ای  گفتگو محور و به تهیه کنندگی سید مصطفی مرتضوی است  که مسایل حقوقی و کیفری را در قالب اطلاع  رسانی ،دوشنبه هر هفته ساعت 18  و به مدت پنجاه دقیقه  از سیمای مرکز مازندران به صورت زنده پخش می شود.

نخستین پایه گذار و معمار دستگاه قضایی انقلاب، شهید مظلوم آیت اللّه دکتر بهشتی است. شهیدی که با وجود مدت زمان محدودی که عهده دار سامان بخشی و ایجاد تشکیلات نوین قضایی بود، تأثیر مهمی بر سمت و سو و جهت گیری آن داشت و می توان گفت پایه های آغازین قوه قضاییه با اندیشه های او بنیان نهاده شد. شهید بهشتی در نگاه امام راحل رحمه الله جایگاه ویژه ای داشت. سخنان امام در مورد ایشان، پیش و پس از شهادت، گویای شناخت ویژه حضرت امام از وی بود. شاید والاترین تعبیر از شخصیت آن بزرگوار، تعبیر رهبر کبیر انقلاب بود که او را به تنهایی «یک ملت» نامید.
هر شخصی با تشکلات قوه قضائیه به نحوی از  انحا سرو کار دارد که مهم ترین آنها دادگستری و دادسرا است. مردم باید برای ورود به دادگاه و دادسر ا طوری عمل کنند تا در احقاق حق خود موفق باشند و چه بسیار افرادی که بدلیل عدم آشنایی با سیستم موفق نمی شوند که حق خود برسند . برای تامین این منظور صنفی به نام «وکلا» عموم را کمک و مشاوره می دهند تا مراحل دارسی را طوری طی کنند که راحت تر به حقوق خود دست یابند .
هر پرونده ایی که در دادگستری طرح می شود پایان آن «رای» است و «حاکم ومحکوم » ، سازش است و صلح و یا زندان است و... اما دوست داشتنی ترین پایان هر پرونده صلح و سازش است که هم اینک واحد صلح و سازش و شورای حل اختلاف به ختم خیر پرونده ها کمک می کنند . کنکاش و بررسی از ساختار و عملکرد این واحد دادگستری جزو ایده ها و طرح های این برنامه است مراحل دادرسی  از دادسرا  تا دیوان عالی کشور ، سیرپیچیده ای دارد که در تخصص حقوقدانان است و با استفاده از تجربیات انسان ، این تجارب را به مخاطب انتقال خواهیم داد
کانون «وکلا» و کارشناسان و آشنایی با این واحدها  نیز جزئی از اجزای نامه  است . سازمان های  زیر نظر قوه قضائیه همانطور گفته شد کم نیستند برای آشنایی با این ساختار و  کارهای آنان و شناخت مردم از /آنان ، این ادارات را معرفی کنیم .
یکی از واحدهای نه چندان خوشایند تحت امر و نظارت قوه قضائیه  سازمان زندانهاست
هیچ گاه دلمان نمی خواهد زندانی باشم  و اصلاً «زندانی » در زندان داشته باشیم روی همین حس مشترک این روزها نهادهای خیریه و مردم نهاد می کوشند و کار می کنند تا از تعداد زندانیها بکاهند در این سِری برنامه سعی می کنیم این نهاد ها را معرفی کنیم تا مردم بتوانند با شناخت بیشتر از نهادها ، به حس خیرخواهانه خود برسند و در آزادی زندنی ها کمک کنند .
سر زدن به زندانها و کشف محکومین غیر عمد (عمدتاً مالی ) ، در زندان مانده  شاید روزنه ای شود برای رهایی این محکومین از گوشه زندان .
ارتباط تلفنی-گزارش مردمی- حضور کارشناسان حقوقی از آیتمهای متنوع این برنامه است.

 

Loading the player...
سال تولید: 1394
عوامل تولید:

کارگردان:فردین بیطرف
مجری:فولادی سوادکوهی
تصویربرداران:مجید مشایخی فر-داریوش طالبی-موسوی
دستیار تهیه:مریم آشتینه
صدابردار:جمالی
گزارشگر:میرزایی
تدوینگر:فرشاد رضاییجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام. خسته نباشید .ممنون از این برنامه خوب شما.لطف... بشیر ادیبان ۱۳۹۴/۰۸/۲۵ ۱۸:۴۶
با سلام تشکر از ارسال پیامتان ، متاسفانه امکان... سید حسن حسینی ۱۳۹۴/۰۸/۲۶ ۰۷:۵۴

سید حسن حسینی
با سلام تشکر از ارسال پیامتان ، متاسفانه امکان پذیر نیست .
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۴/۰۸/۲۶ ۰۷:۵۴ در پاسخ بشیر ادیبان
بشیر ادیبان
سلام. خسته نباشید .ممنون از این برنامه خوب شما.لطف کنید لینک قسمت های قبل را در سایت قرار دهید
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۴/۰۸/۲۵ ۱۸:۴۶